Jak se spammeři dostanou k vaší emailové adrese

Spam se objevuje snad v každé emailové schránce. A to bez ohledu na to, jak opatrní jsme a komu sdělujeme svůj email. Jak se tedy spammeři k našim adresám dostanou? A můžeme něco udělat, abychom jim v tom zabránili?

Vlastně toho bohužel až tak moc dělat nemůžeme. Existuje pár tipů, které vás mohou trochu chránit, ale spammeři vaši emailovou adresu pravděpodobně stejně vypátrají.

Účty uniknou z databáze

Nejjednodušší způsob, jak spammeři získají velký seznam aktivních emailových adres, je ukrást je z nějaké databáze. Úniky emailů nejsou ničím neobvyklým. Stává se to i tak velkým organizacím jako je Adobe, LinkedIn, Yahoo, Snapchat nebo Sony. Ti všichni s tím v posledních několika letech měli problémy. Z hlediska bezpečnosti je to obrovská hrozba hlavně proto, že uniknou uživatelská jména a hesla. Nicméně obvykle jde i o emailové adresy. Spammeři si tyto databáze mohou stáhnout a miliony adres si přidat do svých seznamů, kterým pak rozesílají emaily. Databáze jsou pro ně vynikající, protože ví, že většina účtů z nich je aktivních.

Proto tento způsob v současné době používá asi nejvíce spammerů. A vy nemůžete udělat nic, abyste se tomu vyhnuli.

leaked-database-emails

Klepnete na odkaz nebo načtete obrázek

Pokud už dostanete nějaký spam, měli byste si dobře rozmyslet, jestli klepnete na v něm uvedený odkaz. Občas se tam objevuje něco jako „Odhlásit se z odebírání newsletteru“. U slušných společností se vyplatí na něj kliknout, protože slušná společnost vás nechce otravovat, a tak vás prostě odstraní ze svého seznamu.

Na druhou stranu odkaz „Odhlásit se“ (nebo v horším případě třeba „Koupit teď“) může mít i jiný dopad. V nevyžádaných emailech, které vypadají neprofesionálně, nemusí nutně sloužit k odstranění vašeho emailu ze seznamu. Právě naopak. Systém vezme na vědomí vaše kliknutí a identifikuje vaši adresu jako aktivní. Bude vědět, že tam jste, a tak vám bude posílat ještě více spamu.

unsubscribe

Totéž platí i pro načítání obrázků v nevyžádaných emailech. Nikdy neklikejte na tlačítko „Načíst obrázky“, protože spammeři si tím akorát ověří, že jste email otevřeli. Dokonce i když si žádného obrázku ve zprávě nevšimnete, může tam být. Třeba jen v podobě jednoho malého pixelu, který vás pomůže identifikovat, pokud jej načtete. A kdyby vás to ještě nenapadlo, to je přesně ten důvod, proč většina emailových klientů nenačítá obrázky automaticky.

Získávání z webů

Další trik, který spammeři používají, je získávání emailových adres přímo z webu. Jednoduše se vezmou adresy, které jsou na webové stránce zmíněné. Někdo může například napsat komentář jako „Napište mi na honza@honza.cz. Spammer si toho všimne a adresu si pak uloží do seznamu. Nutno však podotknout, že tato metoda není příliš častá, protože je daleko zdlouhavější, než když si prostě vezmete celý seznam z databáze.

Spammeři si ale často vyhlídnou ještě další místa, kde lze získat platné emaily. Například whois záznamy domén. V těchto záznamech je totiž uvedený email spojený s osobou nebo organizací, která název domény zaregistrovala.

Koupení celého seznamu

Proč s tím ztrácet čas, když jiní spammeři už seznamy mají? I s takovýmito věcmi se kšeftuje. Bezohlední lidé seznamy emailových adres klidně prodávají. A za docela nízkou cenu. V minulosti byly seznamy často distribuovány na CD a možná jsou ještě dnes. Ale také už se to díky celým databázím neděje tak často.

cd-collection

Podobnou možností je ještě výměnný obchod. Někteří spammeři se dohodnou a vymění si své seznamy, což je výhodné oboustranně.

Slušné podniky by to však dělat neměly.

Kromě těchto hlavních způsobů jsou tu ještě jiné, které ale nejsou tolik používané. Například malware, který nainstalujete, se může prohrabat vaším adresářem a odeslat všechna data svému autorovi.

Vlastně toho tedy moc dělat nemůžete. To, že bude vaše emailová schránka aspoň občas zaplňována nevyžádanou poštou, je skoro jisté. Můžete přemýšlet o tom, kam všude svůj email píšete, a nemusíte klikat na odkazy nebo načítat obrázky v podezřelých emailech. Ale v bezpečí nebudete. I kdyby jen proto, že jste se zaregistrovali na svém oblíbeném webu a jeho databáze uživatelů byla odcizena.

Naštěstí máme v dnešní době docela inteligentní spamové filtry. Pokud používáte emailovou službu s dobrým filtrem nevyžádané pošty, nemusíte se vůbec stresovat. Do spamu vám emaily padají samy a pokud ne, stačí kliknout na jediné tlačítko.

Zdroj: How To Geek, obrázky: thehackernews.com, aberstudentmedia.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru