Jak se slušně mluví na internetu + nepsaná pravidla

Jak se slušně mluví na internetu + nepsaná pravidla

Počítač jako samotný byl vytvořený přibližně ve 30. letech 20. století. První vize počítačové sítě (internetu)1946. Počítače a internet se postupně vyvíjely a dnes zde tyto věci máme jako nalezneme z roku z roku nedílnou součást každého dne, byznysu, rodiny a života celkově. Na internet se připojují lidé z celého světa. Hledají na něm aktuální informace, výdělek, ale i zábavu. Využívají k tomu Sociální sítě, komunikátory, emaily a další. Do dnešní doby se nerozmohla jiná technika komunikace, než psaní. Hlasové spojení, telefonování, videopřenosy, psaní rukou a další stále nedokázalo přemoci klasické klávesnice a písmenka. Jak ale na počítači vyjádřit pocity, vztek a jak se slušně chovat? Jak neurazit druhého a komunikovat stejně, jako v normálním životě?

Možná byste nevěřili, ale většina lidí na druhé straně s Vámi bude komunikovat zcela odlišně, než při reálné konverzaci z očí do očí. Odpovědi v reálu budou mít jiný ráz, budou rozpačitější a určitě i obsáhlejší. Proto Vás při případné schůzce může čekat zklamání nebo i překvapení, jaký člověk skutečně je. Přes internet se to nedá poznat. Nejde usoudit, zda-li je člověk takový, jaký říká a zda-li vůbec existuje. Nemůžeme tedy s druhou stranou jednat tak, jako bychom jednali s člověkem, kterého poznáme v reálném životě a tím pádem si můžeme ve virtualitě rozumět, ale ve skutečnosti ne. Tomu se zabránit nedá i pokud člověka známe dlouho, spolupracujeme spolu delší dobu a nikdy jsme se osobně nepotkali. Máme stejné názory, rozumíme si a je těžší se navzájem urazit. Používáme smajlíky, vykřičníky, otazníky a další, abychom nastavili větě tu pravou důležitost. Pak se sejdeme a náhle jsme úplně jiní. Jak se však na internetu chovat slušně tak, jako ve společnosti reálného života?

Základním pravidlem komunikace je umět psát. Vaši karmu dokáže snížit každý překlep. Je samozřejmostí, že nikdo není dokonalý, bohužel bez pravopisu na ajsko nelez a nejen tam. Jak by se Vám například líbila věta od nového uživatele, kterého neznáte a zrovna Vám napsal toto:

Ahjko, sem petr a chi si psát, mas chíly čas?

Já bych podobnému člověku neodepsal. Vykašlal se na něj a místo ahoj bych jej odkázal sem. Na RostWorldu vznikla poměrně zajímavá diskuze Jak předejít překlepům. Můžete tam napsat svoje tipy. Moje jsou však jasné. Pokud chci psát čitelně a dělá mi to problémy, píšu pomaleji, dívám se na klávesnici, procvičuji to, případně využiji doplňků, či programů a výuk k tomu určených.

Co jsem bohužel nezmínil je dnešní mládež. Náctileté světoborné dívenky, uplakaní Emaři a další podobná internet kazící individua. Normální rozumný člověk si určitě nebude dopisovat s někým, kdo mu napíše něco podobného, jako Lucka v dalším příkladě:

AyOy, YaAa ySeM LuCiNkA A ×tHeLa bY× sI S ThEbOu pSaAaTh° MaAaSh cZaS? xD NiKdO Me NeMaAa LaAaAaAaD!!!!!!

Přeložit si to můžeš zde. Je nutno uznat, že tento příklad je krapet přehnaný, ale i tací existují a podobnost je veliká. Nehledě na množství smajlíků, které beru jako další zásadu. Nikdy nepoužívat přehnané množství smajlíků. I jeden smajla může vyjádřit smích, pláč a další. Jeho desítky kamarádů vedle něj jsou jen navíc a proto nejsou potřební. Toho využívají již výše zmínění Emaři a teenky.

Svoje pocity, kromě smajlíků, můžete vyjádřit pomocí klávesnice. Přesněji pomocí vykřičníků, otazníků a CAPS LOCKU. Všechny možnosti jsou krajně neslušné. Větší množství vykřičníků vyjadřuje zásadně důraz až křik. O to horší je hojné využívání CAPS LOCKU, který znázorní přímo řev. Otazníky naopak zvýrazní až troufalou důležitost otázky. Samo o sobě je to na dalších ukázkách:

1 ) Já teď nemám čas!!!!!!!!!!!!!!!!! Neotravuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 ) Prosím tě, nevíš kde si stáhnout CD Taneční Liga??????????????????????????????

3 ) NEMÁM TEĎ ČAS, NECH MĚ SAKRA BÝT!

4) Bohužel jsem se pokusil přihlásit na fórum a NEJDE TO. Nevím, co s tím…

Tyto věty jsou jen ukázky. Samotná věta 4. se dá tolerovat. Zvýrazňuje určité slovo, hlavní část věty, problému. Proto si jí čtenář všimne a určitě ji nepřehlédne. I tak je s tím nutno šetřit a nenechat se unést důležitostí problému a Vaším spěchem.

Jak tedy ale napsat správný dotaz, správnou reakci a podobně? Pište úplně stejně, jako byste psali dokument, který budete někde prezentovat.Vyvarujte se gramatických chyb, překlepů a nepoužívejte nadbytek vykřičníků a otazníků. který budete tisknout a budete jej někde prezentovat. V žádném případě nepište jen CAPS LOCKEM. Před začátkem konverzace slušně pozdravte, nespěchejte na druhou stranu. Pokud Vám neodpovídá, čekejte. Určitě každých 10 vteřin nepiště otazník a podobné. Je slušné při prosbě o něco poprosit a na závěr poděkovat a to slušným “děkuji” nebo “díky“. Piště tak, jak byste jednali ve skutečnosti. Nejednejte s druhou stranou jako s počítačem, ale jako s člověkem před Vámi. Sice se nestane, že Vám ji počítač jednu střihne, ale můžete se lehce dostat do ignorlistu a zkazit si svoji čest.

Článek byl přenesen z Atsor.cz.

Komentáře

Nahoru