Dnes vyšlo 15 článků

Jak se rodiče dívají na technologie? Je to pomocník či nepřítel?

Jak se rodiče dívají na technologie? Je to pomocník či nepřítel?

Asi každý dospělý alespoň jednou slyšel, že se chová jako dítě. A není to pravda? Když váš malý synek pod vánočním stromečkem najde autíčko na ovládání, kdo si s ním nejdříve hraje? Obvykle tatínek. A dítěti nezbývá nic jiného než zuřit nad tím, že si se svou hračkou nemůže hrát.

Toto je běžný scénář rodiny o Vánocích, ale v běžném životě je to leckdy ještě horší. Řekněme, že se nacházíme v rodině takového geeka. Malý syn už z laciných autíček na ovládání vyrostl a začalo ho to táhnout k moderním technologiím. Místo knihy na nočním stolku leží nová generace iPadu, na stole položené dva notebooky s připojeným externím monitorem, v posteli se povaluje telefon za 20 tisíc. To je celkem reálná představa současné domácnosti. Možná to někteří rodiče potvrdí, že pokud jejich dítě nemá něco moderního v podobě smartphonu, tabletu či počítače s nejlepší hardwarovou výbavou, prostě není in. I když finanční prostředky slábnou, nároky se zvyšují.

Co se za posledních dvacet let změnilo?

Jak se moderní technologie mění, nelze ani sledovat. Každý měsíc nějaká firma představí nový produkt, který je zase o něco lepší. Objeví se nová hra na PlayStation, dítě jde za rodiči a žadoní na kolenou, aby mu ji rodiče koupili. Zatímco oni si v jeho věku hráli na indiány nebo po sobě házeli “vodní bomby”…

Avšak podívejme se na to i z druhé stránky. Umí si ještě současný rodič poradit bez technologických vymožeností dnešní doby? Dokáže vychovat své dítě bez pomoci Internetu či televize? Odpověď by si měl najít každý sám, ale musíte být předem připravení na riziko.

“Tati, Honza od vedle má nový PSPčko a já mám jen ten starý krám, který nerozjede ani Need For Speed. Mohl bych ho dostat k narozeninám? Slibuji, že si pak alespoň jednou měsíčně budu uklízet pokojík? A dokonce budu i vysávat a pomáhat mamince utírat nádobí…”

Dítě se po čase začne zajímat o chytré technologie samo. Začne slýchat od svých kamarádů, jaké přístroje mají, jaké hry hrají. A když je samo nemá, může se snadno stát terčem posměchu. Žádný rodič nechce, aby jeho dítě chodilo domů se slzami v očích.

A co s tím?

Řada odborníků poslední dobou hovoří o tom, jaká je naše budoucnost. Co bude následovat za 10, 20 možná až 50 let. Avšak k čemu nám to je? Je sice pěkné kochat se slunnou budoucností, kdy za nás veškerou práci zastanou technologie chytřejší než jejich tvůrci. Ale vždy bylo nepsaným pravidlem, že budoucnost je v našich dětech. Možná je nyní složité donutit je, aby si vzaly hračky na písek a šly si na pár hodin hrát na pískoviště, ale každý rodič by se měl zamyslet nad tím, zda jim podstrkováním technologií zbytečně nezkracuje dětství. To by byla přece škoda.

Mockrát děkujeme internetovému obchodu s kvalitními hračkami Hračkomat.cz, kde naleznete plno zajímavých hraček pro své děti (popř. tatínky), za spolupráci při sepsání článku. Doufáme, že nekterým rodičům pomohl a alespoň trošku změnil jejich pohled na technologie. Na závěr jen ještě jedna rada: Odpojte se na chvíli i vy… 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru