Dnes vyšlo 15 článků

Jak se měří kvalita tisku?

Určitě budete souhlasit s tvrzením, že tisknutí v dnešní době není zrovna levná záležitost. Užívání počítačové tiskárny se však v práci, ve škole i doma stěží vyhnete, proto aspoň tiskněte chytře. Víte, která kritéria určují kvalitu tiskárny? Nebo jak se měří její výkon?

Nejdůležitějším kritériem kvality tisku je počet bodů na palec (anglicky dots per inch, zkratka dpi). Tento údaj označuje detailnost výsledného potisku. Čím je toto číslo vyšší, tím jemnější je výsledný obraz na papíře. Běžné tiskárny v kanceláři, primárně určené pro tisk černobílého textu, se pohybují v rozmezí 300 až 1200 dpi. Pro náročnější tisky, jako jsou třeba plakáty nebo fotografie, se používají tiskárny s vyšší hodnotou dpi – od 2400 do 4800.

Nic není zadarmo. Proto by vás měly i u tisku zajímat náklady. Ty se měří v ceně za stránku (anglicky cost per page). Do té se však započítává pouze přibližná cena toneru či inkoustu použitých na přiměřeně potisknutou stránku. Cena použitého papíru, energií a tiskárny samotné se do ní tedy nepočítá.

Pro tisk ve větších objemech je pak důležitým kritériem jeho rychlost. Tato schopnost tiskárny se měří v počtu stránek vytisknutých za minutu, anglicky „pages per minute“ (zkratka ppm). Kalkulovat s tímto údajem však může být zavádějící, jelikož závisí na celé řadě proměnných (zda se jedná o grafiku či text, u textu pak záleží na jeho hustotě a délce apod.)

Při nákupu tiskárny se také můžete setkat se značkou energy star. Jedná se o štítek označující energeticky úsporné zařízení. Šetřit krom bankovního účtu i životní prostředí lze výběrem tiskárny a tonerů od osvědčených značek s ekologicky uvědomělou firemní politikou, jako jsou například HP nebo Canon.

PR_Jak se měří kvalita tisku1

Profesionální tisk ve větších nákladech si vyžaduje mnohem vyšší rychlost i rozlišení, než je zapotřebí při běžném provozu v kanceláři. Zdroj: Wikimedia.org

PR_Jak se měří kvalita tisku2

Štítek energy star označuje energeticky úsporná zařízení. Zdroj: Wikimedia.org

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru