Dnes vyšlo 15 článků

Jak psát ohromující blog

Jak psát ohromující blog

Zabýváte se módou, rádi vaříte nebo vás zajímá cestování? Pokud máte nějaký takový zájem, možná byste se o něj a zkušenosti v něm rádi podělili s dalšími lidmi. A protože žijeme v 21. století, jeden z nejlepších způsobů, jak to můžete udělat, je psát si blog. Některé blogy mají statisíce čtenářů denně a není příjemné jen jejich čtení. Také u psaní si užijete spoustu legrace. Ale jak na to?

Vyberte si, jaký typ blogu chcete tvořit

Dopředu si vymyslete téma a rozmyslete, o čem budete psát a jak budou vypadat vaše články. Vyberte hezký design, název a doménu, které vystihnou podstatu tématu. Pamatujte si, že s blogem je to jako s oblečením – taky odráží vaši osobnost. Lidé vás podle něj budou identifikovat, připravte se na to.

Rozhodněte se, jak často budete psát

Někteří blogeři tvrdí, že je nejlepší aspoň jednou denně. Jiní ale tvrdí, že je mnohem lepší napsat jeden delší příspěvek každé dva až tři dny. Odpověď na tyhle rozepře je přitom úplně jednoduchá. Pište, jak často budete chtít. To, na čem nejvíce záleží, je obsah – kvalita je důležitější než kvantita. Když budete psát texty, které stojí za to číst, lidé se k vám budou vracet, i kdybyste publikovali jeden příspěvek týdně.

Slávě dejte čas

Než budete svůj blog vůbec někde veřejně prezentovat, vydržte. Prostě pište a věřte, že sláva přijde časem. Klidně později upravujte své začátečnické příspěvky, když se za ně budete stydět. Pamatujte, že populárním bloggerem se nestanete přes noc. Pokud si ho začnete psát jen kvůli slávě, je to špatný začátek. Měli byste z toho mít také radost.

Analyzujte konkurenci a učte se od zkušenějších

Udělejte si na internetu soukromý výzkum toho, jaké blogy lidé nejvíce čtou. Na jejich autory pak můžete vzhlížet jako na bohy a učit se od nich. Uvidíte, co lidé rádi čtou, jaké druhy příspěvků se jim nejvíce líbí, co je nejvíce zajímá.

Vaším publikem by měli být nejdřív přátelé

Jakmile doděláte dokončovací práce a všechny drobnosti budou vyřešeny, ukažte svůj výtvor přátelům nebo rodině. Požádejte je, aby upřímně zkritizovali, co se jim nelíbí. Po čase by také mohli váš blog šířit dál, vyprávět o něm zase svým přátelům.

Navštěvujte také jiné blogy

Čtěte a komentujte blogy jiných lidí. Čím více blogů totiž budete komentovat, tím více lidí se o vás dozví a přijdou třeba i k vám. Samozřejmě pamatujte na to, že vaše příspěvky do diskuze musí být trochu konstruktivní. Spamem případné čtenáře naopak odradíte.

Fotka: Flickr – Daryl Lau

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru