Jak psala počítačová myš historii

Letos tomu bude 52 let, kdy byla vynalezena první počítačová myš v historii a to panem Engelbartem a jeho týmem. Úplně od začátku se jí však neříkalo myš, ale X-Y ukazatel, byla ze dřeva a proháněla se na dvou kolečkách. Pojďte spolu s námi oslavit ‪#‎Retroday a ukázat si, jak šel čas s dnes už nepostradatelnou součástí počítače – myší.

Kalendář visící u dveří ukazuje rok 1963 a osmatřicetiletý Douglas Engelbart se chystá do práce. Políbí svou družku a vydá se do výzkumného ústavu Stanford Research Institute (SRI), kde hodlá uskutečnit to, za co ho ostatní považují již dlouho za blázna. Už několik let touží po malém přístroji, který by ovládal počítače. V době obrovských počítacích strojů, které mnohdy zabírají i několik místností, se nelze divit, proč ho laická i odborná veřejnost nebere až zas tak vážně.


Jenže dnes to bude jiné. Konečně se Engelbartovi (na snímku), který vyrůstal v Portlandu a Portugalsku a během druhé světové války byl povolán do amerického námořnictva, podařilo získat dostatek peněz, aby svůj plán zrealizoval. A to taky díky finanční podpoře organizace NASA.

První exemplář počítačové myši spatřil světlo světa

Tak se to povedlo! Svůj vynález Engelbart pojmenoval X-Y indikátor (ukazatel). A jak vlastně taková krabička, které se krátcepoté začalo říkat myš, vypadala? Té současné se nepodobala snad v ničem. Byla hnědá, hranatá a dřevěná. Vespodu zařízení byla dvě kolečka, která dávala myš do pohybu a na samotné dřevěné krabičce bylo nahoře červené tlačítko.

Nikdo si už nepamatuje, kdo s tím názvem přišel. Ale začali jsme jí okamžitě říkat myš.
– Douglas Engelbart

Ještě však před celým týmem bylo spoustu zkoušek, testů a vlastně i oni sami se s tímto zařízením museli seznámit. Když byli o pět let později připraveni, představili v zimě roku 1968 svůj objev odborné veřejnosti. Dva roky na to, konkrétně 7. listopadu 1970, byla myš patentována pod názvem „Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém“.

Místo koleček kulička

V této době se mění nejenom hlavní postava vývoje počítačové myši, ale i její vlastní podoba. Bill English (na snímku), blízký spolupracovníkDouglese Engelbarta a jeden z konstruktérů první myši vůbec, nastupuje do výzkumného střediska PARC firmy Xerox. A zde už se začínají dít věci.

V roce 1972 Englishe napadne, že myš by se měla lépe a snadněji pohybovat. Už nic nebrání tomu, aby na svět mohla přijít takzvaná kuličková myš. V ní jsou sice také dvě kolečka, ale ovládány právě kuličkou uprostřed, která pohyb myši činí snadnější a ta se tak dostane do všech směrů.

Kuličkovou myš si jako první užili majitelé počítače Xerox Alto, který byl mimochodem inspirován on-line systémem našeho známého Douglase Engelbarta ze Stanford Research Institute.

Masová výroba počítačové myši

Volně se přesouváme do osmdesátých let dvacátého století, kdy čeká naší myš jediný úkol a to sice dostat se do domácností. To se jí nakonec podařilo v roce 1982. Asi jen málokdo by odhadl správně, že první firma, která začala myš vyrábět ve velkém byl Apple. A udělal dobře. Zařízení (na snímku) se těšilo obrovské oblibě a když to zpozorovala konkurence ihned začala s vlastní výrobou.

O rok později, v roce 1983, přišel na trh s vlastním elektronickým hlodavcem kompatibilním ke svým strojům také Microsoft. A pak už to měla myška poměrně snadné. V roce 1985 se jich prodal první milión kusů a číslo se neustále zvětšovalo.

Myš se už moc neměnila. Téměř každý uživatel počítačového stroje si pamatuje, jak musel čistit svou kuličku, aby se mu dobře myš pohybovala a teprve před pár lety již přišli daleko novější počítačové X-Y ukazatele, které už ji ani neobsahují. Její „otec“ Douglas Engelbart převzal v roce 2000 národní cenu za technologii z rukou tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Jeho život skončil v roce 2013, tedy padesát let poté, kdy vynalezl jeden ze svých největších objevů – počítačovou myš.

Zdroj: whenwasitinvented.orgcomputerhistory.org, fi.muni.cz, wikipedia.org, cultofmac.com

Komentáře

Nahoru