Dnes vyšlo 15 článků

Jak prodloužit životnost náplní do tiskárny? A jak se jich ekologicky zbavit?

Jak prodloužit životnost náplní do tiskárny? A jak se jich ekologicky zbavit?

Věděli jste, že životnost náplní do tiskárny je možné prodloužit? Existuje několik jednoduchých triků, jak na to. My vám prozradíme ty nejúčinnější – a poradíme, jak prázdné náplně zlikvidovat tak, abyste co nejméně zatížili životní prostředí.

Nejprve si ale vysvětlíme rozdíl mezi pojmy „cartridge“ a „toner“, které lidé často zaměňují a nesprávně si je vykládají. Oba termíny označují náplně do tiskárny, cartridge je ale náplň do inkoustové tiskárny (obsahuje inkoust), zatímco toner do laserového zařízení (má v sobě prášek).

Snížení spotřeby náplní

Spotřebu inkoustových náplní i tonerů významně snižuje nastavení tiskové úlohy. Vždy si před tiskem položte otázku, nakolik kvalitní má výstup být (a nakonec zda daný dokument opravdu musíte tisknout). Tisknete důležitý report pro nadřízené, nebo jen poznámky, které potřebujete rychle projít cestou do práce? V druhém případě je ekologičtější variantou jejich stažení třeba do tabletu.

Nesejde-li vám na rozlišení vytisknutých dokumentů, zvolte vždy tisk v tzv. úsporném režimu. Černobílým tiskem v nižší kvalitě tisku totiž cartridge vyčerpáte daleko méně, než při tisknutí v plném rozlišení (a ještě třeba barvami).

Zajímavou možnost snížení nákladů pak představují tzv. tankové tiskárny, které vyjdou na cenu za stránku levněji než laserové. Tento typ tiskáren dosahuje ceny 0,05 Kč / stránku v černobílém režimu. Pro srovnání černobílý tisk na laserové tiskárně vyjde na 0,40 Kč / stránku.

Osvědčeným tipem je také tisk dvou stran dokumentu na jeden list A4. Velikost písma se sice zmenší na polovinu, z vlastní zkušenosti ale víme, že i takový text je bez problémů čitelný. Pokud navíc zvolíte oboustranný tisk a potisknete obě strany listu, 4krát tím snížíte spotřebu papíru. A to už za zvážení rozhodně stojí.

Dobře se také zamyslete, jak často vlastně potřebujete tisknout. Pokud totiž tisknete každý den desítky stran, jednoznačně sáhněte po laserové tiskárně. Je sice dražší než inkoustová zařízení, tiskové náklady jsou ale výrazně nižší (často až o polovinu), takže se vám vynaložené finance rychle vrátí.

toner-3324114_1280

Moderní vychytávky: ekologické fonty a repasované/alternativní náplně

Zajímavý přístup k šetření náplní představují tzv. ekologické fonty, např. písma Ecofont Vera Sans, Absolut Green nebo Ryman Eco. Ta jsou navržena tak, aby byly bez problémů čitelné, zároveň se ale při jejich tisku spotřebuje až o 30 % tiskového média méně.

Dalším úsporným opatřením, které vedle přírody šetří i finance, jsou repasované a alternativní náplně. V čem se liší od originální tonerů a cartridgí, které pocházejí přímo od výrobců tiskáren?

  • repasované náplně využívají obal originálních tonerů, tiskové médium (tonerový prášek či inkoust) do nich ale plní jiný výrobce. Ušetřete peníze a myslete na přírodu s plnicího sadami do cartridgí. S pomocí refill kitů si můžete kazety do tiskárny naplnit i sami doma.

  • alternativní náplně mají totožné vlastnosti jako originální tonery a cartridge, nevyrábí je ale výrobci tiskáren.

Tyto náplně jsou oproti těm originálním až o 70 % levnější, je ale důležité prověřit jejich výrobce. Vsaďte především na zkušenosti jiných uživatelů a určitě nekupujte náplně z pochybně vypadajících e-shopů.

Kam s prázdnými náplněmi?

A co dělat, když se barva v toneru či cartridgi dojde? Určitě nevyhazujte náplň do popelnice. Za prvé tam nepatří a za druhé by to byla škoda, protože prázdné tonery a cartridge můžete zaslat k výkupu a jejich následné recyklaci.

Výkup provádí např. společnost Arles nebo Z+M Group a za úplatu je vám znovu odborně naplní a pošlou zpět. Životní prostředí vám poděkuje; věděli jste, že např. výroba jednoho toneru si žádá přes 3,5 litru ropy?

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru