Jak prodloužit výdrž baterie iPhonu

Jak prodloužit výdrž baterie iPhonu

Zajímalo by vás, proč jen se baterie vašeho iPhonu tak rychle vybíjí? A chcete vědět, jak ji opravit? Věřte nebo ne, existují tipy, jak prodloužit její životnost bez ztráty jakékoliv funkcionality. Možná by vám totiž pomohlo, kdybyste vypli spoustu různých funkcí. Jenže k čemu by vám pak ten mobil byl, když ty funkce potřebujete?

Výdrž baterie iPhonu souvisí především se softwarem

Apple vytvořil oficiální webovou stránku, která vyjadřuje jejich postoj k tomu, jak baterii iPhonu optimalizovat. Bohužel tam mají instrukce sepsané jen všeobecně, ale my si je můžeme rozebrat podrobněji. Pokud nám ovšem nevěříte, klidně se podívejte na oficiální web společnosti Apple.

A teď už se pojďme podívat na 9 hlavních skutečností, které vám žerou baterii:

1. E-mail

Pokud máte vaši poštu nastavenou na volbu push, znamená to, že se váš iPhone neustále připojuje k serveru a ptá se: „Není tu nějaký e-mail? Není tu nějaký e-mail? Není tu nějaký e-mail? Atd…“ Je docela zřejmé, že tento neustálý cyklus baterii docela vybíjí.

Řešením je tuhle volbu v Nastavení -> Pošta, kontakty, kalendáře prostě vypnout. Můžete si nastavit, že se vaše e-maily budou kontrolovat třeba každých 15 minut. Ta čtvrt hodinka vás přece nezabije. Ale baterii o dost prodlouží život.

ios-mail

2. Lokalizační služby

Všechno je to o tom využívat svůj iPhone naplno. Jak už bylo řečeno, existuje několik služeb, o kterých pravděpodobně ani nevíte, že neustále běží. Jděte do Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby -> Systémové služby. Pokud neplánujete hodně cestovat, vypněte Časové pásmo a Polohově závislé iAds. Přece vás Apple nemusí sledovat na každém kroku. Obzvlášť když vám to žere baterku.

systemservices-cs

Věděli jste, že vás váš iPhone všude sleduje?

Přejeďte dolů do spodní části nastavení Systémových služeb a klepněte na Frekventovaná místa. Ano, Apple tady má skrytou funkci, pomocí které sleduje váš iPhone všude, kde ho s sebou máte. Vážně tuhle funkci potřebujete? Jasně, že ne. A za její vypnutí vám poděkuje i baterka.

3. Diagnostika a využití

Předtím, než půjdeme dál, tu máme jeden rychlý tip: Jděte do Nastavení -> Obecné –> Informace a přejeďte do dolní části obrazovky. Otevřete Diagnostika a využití a vypněte automatické odesílání dat Applu.

4. Zavírejte aplikace

Jednou za čas se ujistěte, že zavíráte své aplikace. Dvakrát klepněte na tlačítko Domů (kruhové tlačítko přímo pod displejem) a přejeďte prstem s každou aplikací tak, abyste ji vyhodili z obrazovky. Toto odebrání aplikace neodstraní, prostě je jen vymaže z paměti telefonu, ve které jsou aktuálně načteny. Podle Applu se aplikace po deseti sekundách od doby, kdy je zavřete, přesunou do nečinného režimu, ve kterém šťastně spí, dokud nejsou opět načteny. Ve skutečnosti se ale často v pozadí zhroutí. Měly být zavřené, ale když nejsou, baterie to nezvládá.

5. Jednou týdně svůj telefon vypněte

iPhone je takovým úžasným malým počítačem, který nosíte všude s sebou. Tím, že na pár sekund podržíte horní tlačítko, ho jednoduše vypnete a potom zapnete. A proč? Tímto krokem se totiž zastaví mnoho procesů, které běží po celou dobu, co je telefon zapnutý. Sice se po zapnutí zase obnoví, ale budou nové a svěží. Jen si představte, kdybyste svůj počítač nechali měsíc, dva nebo tři v kuse běžet. Zpomalil by se stejně jako váš iPhone.

Hlavně ale nedržte současně horní tlačítko napájení a tlačítko Domů. Pokud by se vám totiž povedlo je obě najednou držet po několik sekund stisknuté, provedli byste tvrdý reset. Ten si můžete představit asi tak nějak, jako když vypojíte zapnutý počítač ze zásuvky. Pak by se mohly objevit softwarové závady a problémy s výdrží baterie by se jen zhoršovaly. Pokud ale chcete sejmout snímek obrazovky, samozřejmě napájecí tlačítko a tlačítko Domů na chvíli stisknout můžete. To je naprosto v pořádku.

6. Vyberte, které aplikace mohou běžet na pozadí

iPhone potřebuje spoustu malých prográmků, které musí neustále běžet, aby fungoval. Představte si je jako malé Umpalumpy z Karlíka a továrny na čokoládu. Ti taky museli na pozadí fungovat, aby Willy Wonka mohl prodávat svou lahodou čokoládu.

Teď se ale na to podívejme v telefonu. Jděte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace aplikací na pozadí. Zobrazte si seznam aplikací, které mohou být spuštěny na pozadí vašeho iPhonu. Pečlivě vyberte, které potřebujete a které nikoliv. I vypnutí pár aplikací vám může ušetřit spoustu baterky.

HT4211-ios7-settings_bg_refresh-001-cs

7. Vypněte automatické nastavování jasu

Přímo vedle reproduktoru je senzor okolního světla a ten iPhone používá k automatickému nastavování jasu displeje podle množství světla ve vašem okolí. Zamiřte do Nastavení -> Tapety a jas a vypněte Automatický jas. Je to totiž podobné jako s tím e-mailem, který jsme rozebírali v prvním bodu. iPhone se senzoru neustále ptá: „Jaký je tu teď jas? Jaký je tu teď jas? Jaký je tu teď jas? Atd.“

Dobře, možná se vám zrovna tahle funkce hodí. Ale je fakt, že většina lidí se obejde s ručním nastavováním jasu. Vždyť v iOS7 už jen stačí přejet odspoda nahoru a dostanete se do ovládacího centra, kde jas pohodlně nastavíte.

ovladaci-centrum

8. Nepoužívejte zálohování na iTunes – zkuste místo toho iCloud

Tak jste zkusili všechny možnosti, počkali den nebo dva a životnost vaší baterie se stále nezlepšila. V tom případě je čas na obnovu vašeho telefonu. Pokud můžete, neobnovujte prosím z iTunes. Velmi často se stává, že závada, se kterou se telefon potýká, se zálohuje do iTunes, a vy si ji pak nainstalujete zpátky. A co tedy dělat místo toho? Použijte iCloud.

Jakmile telefon připojíte k počítači, přehraje se a odpojíte ho od počítače, uvidíte uvítací obrazovku. Pak vás telefon provede základním nastavením Wi-Fi a obnovením ze zálohy v iCloud.

Ale nejsou zálohy z iCloudu a iTunes v podstatě stejné?

No je to v podstatě stejné. Nicméně k problémům často nedochází při samotné záloze, ale při přenosu dat mezi počítačem (zejména s OS Windows) a iPhonem. Může se pokazit řada věcí – špatný kabel, zapojí se antivirus, firewall, špatný USB port a podobné maličkosti. S iCloudem je to jinak. Tam jsou všechny vaše aplikace a osobní údaje stahovány přímo od Apple.

9. Poslední zoufalý tip – obnovení telefonu

Je fajn z iCloudu stáhnout zpět vaše kontakty, kalendář, upomínky, záložky, atd. Ale v případě, že je závada příliš velká, někdy to nestačí. A buďme upřímní. Pokud se chystáte jít přímo do Apple Store, aby vám mobil opravili, ujistěte se, že jste nejdřív udělali všechny tyhle kroky. Pokud ne, stejně vás pošlou domů a doporučí vám je. Technici Apple jsou vyškoleni k tomu, aby nevěřili, že problémy s baterií jsou zaviněny samotnou fyzickou baterií. A je to pravda. Apple rychlým testem baterii diagnostikuje. A David Payette, který pro Apple pracoval, za celou dobu svého působení u této firmy viděl jen dvě selhání baterií v tomto testu. Pokud baterie testem projde, nedají vám novou.

Zdroj: David Payette, obrázky: Apple

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru