Jak prodávat reklamu u webu, internetového magazínu, osobního blogu či dívčího blogísku

Jak prodávat reklamu u webu, internetového magazínu, osobního blogu či dívčího blogísku

Na Internetu jsou tisíce českých webů. Další stovky po Silvestru vzniknou a dalších několik stovek webů zanikne. Proč? Autory to přestane bavit psát zadarmo. Nevidí v tom nějaký hlubší smysl. Neví, jak správně monetizovat web. Nepodaří se jim sehnat kvalitní redaktory – náš případ na Objevit.cz, ale rozhodně neházím flintu do žita, jednou se to povede, vždy se to povedlo. Tento web nebude výjimka :-).

Co tedy dělat, abyste váš web udrželi provozuschopný a výdělečný?

Začněte nejdříve trochou nezbytné teorie, kterou by měl znát každý dobrý webmaster, vlastník webu či bloger. Nejjednodušeji vyděláte peníze, když na svém webu budete prodávat reklamu. Obrazně řečeno  – vaše návštěvníky.

Proč by si to měl někdo kupovat?

Drtivá většina eshopů bojuje s tím, že hledá svou cílovou skupinu všude po internetu. A nemohou ji najít. Třeba právě vy máte ten web, který jim přinese další věrné nakupující. Vašimi zákazníky ale nemusí být jenom eshopy, ale i další magazíny, se kterými můžete sharovat své návštěvníky a přelévat je na cizí web za úplatu či jen udělat barter a dělat tak propagaci jeden druhému.

Proč propagovat někoho jiného?

Jestliže udělá druhý vlastník webu totéž, zvyšujete povědomí o svém webu, návštěvnost vašeho webu půjde také rapidně nahoru. A právě návštěvnost vašeho webu bude inzerenty zajímat nejvíce. A stejně tak jako zaměření webu. Obecné weby se prodávají hůře, než úzce specializované. Proto je třeba Objevit tak fajn. Moc podobných webů tu zkrátka není  :-). Spousta vlastníků webů tohle nedělá, protože se bojí odkazovat někam “ven”. Tím však ničemu neubližují. Ba právě naopak. Proč by vašemu webu mělo uškodit, že odkážete na další, jiný web? Kdyby to bylo tak škodlivé, tak by asi už dávno umřely weby jako Wikipedie. Naopak – odkazujte na jiné weby. Z logiky věci – co bude pro vyhledávač působit přirozeněji? Uzavřený web, který odkazuje jen a pouze sám na sebe? A nebo web, ze kterého vede i pár stovek odkazů i na další stovku různých webů? Nehledě na to, že vyhledávač bude spíše upřednostňovat takové weby. Proč by měl cpát dopředu weby, které si hrabou jen na vlastním písečku?

Předtím, než začnete prodávat reklamní prostor či cokoliv jiného na webu, je třeba, aby na váš web chodili lidé. Chvíli to trvá. Má zkušenost je asi taková, že již po měsíci se dá na web přilákat pár tisíc lidí (záleží na zaměření). Jak? O tom podrobněji budu psát někdy příště, ale obecně bych to shrnul tak, že aby na váš web chodili lidé, tak:

Na webu musíte mít nějaký text – články, novinky, krátké zprávy – prostě cokoliv, co mě jako čtenáře zajímá. Nemusíte mít denně na webu desítky článků. Stačí klidně jeden týdně, když bude kvalitní. Čtenář si v mnoha případech raději přečte zajímavý článek, než kupu sraček (neplatí vždy – viz třeba Novinky.cz). Ale uznávám, že pro mnohé zpravodajské či bulvární servery je jednodušší psát vydávat ta hnědá hovínka. Hlavně, aby měl návštěvník vždy co číst. Nějak ten vyhledávač přece nasytit musíme.

Musíte o svém webu dát někde vědět. Představa mnohých blogerů je taková, že něco napíšou a lidé to hned začnou hledat. Po měsíci bude na web chodit tisíce lidiček. Houby. Svůj web propagujte, diskutujte a hlavně PIŠTE O TOM, CO JE ZROVNA AKTUÁLNÍ. Umřel Havel? Napište o tom – vtipný a velice kontroverzní text. Že to je bulvár? Je! Ale lidé ho čtou. Tak proč se na tom nepřiživit. Že to je nemorální, hnusné a podlé? Je. Vítejte v tomto drsném světě. Pokud na to nemáte koule a žaludek, tak jděte dělat třeba stolařinu.

Předchozí odstavec berte s rezervou – ne na každý web se hodí bulvár. Mohlo by se stát, že byste naopak o vaše věrné čtenáře přišli.

Jestliže chcete prodávat reklamu, tak si kupte vlastní doménu, utraťte nějakou tisícovku za design a jeho nakódování. Proč? Jak chcete přesvědčit někoho, ať vrazí do vašeho webu peníze, když vy sami do něj nechcete vrazit ani korunu. Zapomeňte na blogovací služby, kde nejste pánem svého webu a nemůžete vymýšlet vlastní formy reklamy. Vykašlete se na cizí píseček a buďte trochu samostatní.

Poznejte své čtenáře! Asi nejdůležitější prvek. Vy pro ně píšete. Oni to čtou. Pokud ne, něco děláte špatně a je nutné to změnit. Co čtenáře zaujalo na vašem webu, zjistíte pomocí statistik (klasicky Google Analytics či pomocí AWStats). Co by vás mělo zajímat? Na jaké články lidé chodí, zda jdou číst pak další články nebo z webu odchází. Kolik času tráví u daného textu. Pár minut = text je dobrý a přečtou jej až do konce. Dvě vteřiny = asi to nebude nic moc.

Pokud se vám nedaří zaujmout vaše publikum, sledujte weby konkurence. Nezaměřujte se jen na ČR, ale podívejte se i na anglické weby. Spousta českých webů přebírá jen zprávy ze zahraničí. Ale na rozdíl od vás ví, kde tyto informace hledat. Udělejte si seznam webů, které každé ráno pročtete. Je to nutné zlo, ale nic jiného vám nezbude. Prostě musíte. Prostě proto :-).

Podotýkám, že statistiky v Google Analytics mohou být zkreslené – opět bude to další povídání, které připravuji na leden, kde si vysvětlíme, proč jsou Google Analytics celkem k ničemu, pokud s tímto nástrojem neumíte pracovat.

Ale pojďme teď na druhou část. A sice – na čem se dá u webu vydělávat a jak prodávat reklamu.

Komentáře

Nahoru