Jak přestat plýtvat časem na Facebooku?

Facebook navštěvujete na každém zařízení, které vlastníte. Každých pět minut kontrolujete, co je nového, a ignorujete svět kolem vás. Už jste si stokrát říkali, že byste s tím něco měli dělat. Ale nějak to nejde, že? Možná jste si dokonce zkusili deaktivovat účet… A za chvíli si ho zase aktivovali.

Známe to všichni. Zbavit se závislosti na Facebooku není snadné. V dnešní době je přirozené, že chceme neustále znát nejnovější drby – kdo s kým co má, kdo se s kým kde vyfotil, kdo kde byl. A to se dozvíme nejlíp právě na Facebooku. Jenže pokud jste už došli do stádia, ve kterém si upřímně přiznáváte, že Facebook vám bere strašně moc času, který byste mohli věnovat něčemu smysluplnějšímu, budete muset neustálý přísun aktuálních drbů oželet. Však ono se nic nestane, když všechny novinky zkontrolujete třeba jen pětkrát denně.

Jak se zbavit závislosti na Facebooku?

Řiďte se podle následujících deseti tipů. A buďte na sebe přísní.

1. Navoďte si pocit viny

Nainstalujte si nějaký pěkný nástroj, který vám ukáže pravdu. Sami si určitě nalháváte, že na tom Facebooku přece nejste tak dlouho. Jenže jo. Jste. Tak nelžete sami sobě.

Pokud používáte prohlížeč Chrome, zkuste rozšíření timeStats. Ukazuje vám krásné denní (a taky týdenní a jiné) statistiky o tom, kolik času jste strávili na jaké webové stránce. Pokud nemáte Chrome, zkuste jiný nástroj.  Existují jich spousty – mrkněte třeba na www.rescuetime.com.

timestats

2. Sledujte na Facebooku informativní stránky

Je jasné, že když budete mít hlavní stránku plnou fotek a příspěvků vašich známých, strávíte na ní daleko více času, než když tam budou jen nudné vědecké fakty. Zkuste se tedy unudit k smrti, aby vás ten Facebook přestal bavit. Sledujte třeba facebookovou stránku Objevit.cz!

A pokud si troufnete i na vyšší level, sledujte rovnou informativní stránky v angličtině. TED, National Geographic nebo I fucking love science jsou ideální. Ta angličtina se vám ani nebude chtít číst. Nebo se v ní zlepšíte. V tom případě bude čas strávený na Facebooku přínosem.

facebook_improve_you

3. Omezte čas

Když si budete jen říkat, že za deset minut ten Facebook skutečně vypnete, budete si to říkat ještě další půl hodiny a k samotnému činu stejně nedojde. Nespoléhejte se na vlastní vůli.

Nainstalujte si nějaký chytrý prográmek – pokud máte Chrome, postačí rozšíření StayFocusd, ve kterém si nastavíte maximální povolenou dobu strávenou na Facebooku. Tenhle program je zdarma a jeho nastavení vám zabere tři minutky.

stayfocusd

4. Jděte ven

Neseďte u počítače. Jasně i na Facebooku lze získat kamarády, kteří se s vámi rádi setkají i v realitě. Jsou na to třeba různé facebookové skupiny, které organizují výlety. Na Facebooku taky objevíte, co se koná za akce. K tomu ho používat můžete. Ale jinak seďte u počítače co nejméně, aby vás to nelákalo.

5. Vypněte si zbytečné notifikace

Nenechte se Facebookem otravovat. Přece nepotřebujete, aby vás informoval o každé blbosti. Vypněte si notifikace a už vás každých pět minut nebude otravovat nějaká novinka.

Na webu: Klikněte na šipku v pravém horním rohu. Vyberte Nastavení -> Upozornění.
V mobilní aplikaci: Klepněte na tlačítko menu. Vyberte Nastavení účtu -> Upozornění -> Push notifikace.

6. Ignorujte žádosti o přátelství od neznámých lidí

Nepřidávejte si do přátel jen tak každého. Máte hodně přátel? Je čas je protřídit! Stejně většinu z nich pořádně neznáte a jejich příspěvky vás jen zbytečně rozptylují. Proč se zabývat životem někoho, koho jste potkali kdysi na nějaké párty a od té doby jste ho neviděli?

fake_people_popular_meme

7. Vypněte si chat

Obdržíte podstatně méně zpráv. Když někdo bude něco opravdu potřebovat, napíše vám. Zpráva vám normálně dojde a vy můžete taky normálně odpovídat. Nebudou vás ale kontaktovat lidé, kteří se jen nudí a hledají někoho, kdo by si s nimi psal. Stejně to skončí u „Ahoj, jak se máš?“

vypnout_chat

8. Méně se zapojujte

Myslíte, že je fakt nutné lidem lajkovat nebo komentovat jejich příspěvky? Dvakrát přemýšlej, jednou komunikuj. Málokdy to totiž zůstane jen u jednoho komentáře. Rozjede se dlouhá debata a vy pak na Facebooku budete ještě déle.

9. Pište méně statusů

Nemusíte na Facebook psát každou blbost. Stejně to nikoho nezajímá (viz další bod).

10. Tip na závěr: Většinu lidí vůbec nezajímáte

Tak to je. Neztrácejte čas snažením se udělat dojem na ostatní. Stejně se všichni starají primárně o své vlastní problémy, potřeby a cíle. A neříkejte, že vy jste na tom jinak.

facebook_bullshit

Zdroj: Carl Cheo

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru