Jak přenést exabyte dat? Pomocí Amazon Snowmobile

Transfér dat do cloudu je dnes snadná záležitost, pokud ovšem nemáte horu dat. Desítky terabajtů, či petabytů k uploadu. Velikost uložišť dnes roste rychleji, než rychlosti internetových linek. Ty navíc nejsou dostupné všude v požadovaných rychlostech. A požadavky na obrovské množství dat stále narůstají.

Amazon nabízí pro uživatele svých AWS webových služeb takzvaný Snowball. Přenosné datové uložiště kapcity 80 TB. Opevněný, voděodolný a 256 bitově šifrovaný chráněný kufřík. Ten se přímo napojí na klientovo datacentrum, kde se 10 gigabitovým ethernetem rychle nahrají data. Amazon pak fyzicky převeze kufřík s vašimi daty tam, kam je potřeba a nahraje je na své servery.

snowball

Zdroj: amazon

Jenže co když nemáte „jen“ petabyty dat, ale exabyty? Mluvíme zde o řádu desítek či stovek miliard GB. I startupy už dnes dokáží generovat takové kvantum dat. Navíc už dnes se objevují zákazníci, operující v řádu zettabytů, tedy trilionů GB. Pro ně přichystal Amazon větší variantu Snowballu.

Jmenuje se Snowmobile a je to nákladní souprava s kontejnerem naloženým masivním, pojízdným datacentrem. Jak vtipně to zní, tím efektivněji to funguje. Kapacita dat činí už použitelných 100 petabyte – 100 milionů gigabytů.

Připojení na zákazníkovo datacentrum rychlostí 1 Tb/s a následný převoz kontejneru, například z New Yorku do Los Angeles, zabere cca 10 dní. Upload 1 exabytu by při připojení 10 Gbps trval 26 let, pár jízd Snowmobilu tedy vypadá jako docela solidní úspora času.

Cena přenosu 1 GB je 0,005 $ (12 českých haléřů). Plně naložený Snowmobile pak stojí 0,5 milionu dolarů (12,5 milionu Kč). Amazon si jistě dobře spočítal, že časová úspora má pro mnoho jeho zákazníků mnohem vyšší hodnotu, než stovky tisíc dolarů. Jinak by přece nenabízel flotilu kamionů.

Samotný kontejner s datacentrem je rovněž voděodolný, opevněný a vše je šifrováno. Vozidlo je pak sledováno GPS, kamerovým systémem, alarmem a posádku tvoří bezpečnostní zaměstnanci. Volitelně může soupravu doprovázet další flotila vozů s ochrankou nákladu.

Zdroj: engadget

Komentáře

Nahoru