Dnes vyšlo 15 článků

Jak poznat, kdy je potřeba vyměnit baterii v Apple zařízení

Jednu věc mají všechny baterie společnou – postupně ztrácí svou kapacitu. Pokročilé lithium-iontové baterie ve vašem Macbooku a iPhonu vydrží několik let, než se začne jejich výdrž značně snižovat.

To samozřejmě platí jen za ideálních podmínek. Při přetížení z nadměrného používání nebo vysokých teplotách se výdrž baterie značně zhoršuje. Může to dojít až tak daleko, že úplně přestane fungovat, nebo nepůjde dobít.

Pokud se do tohoto nešťastného stádia nechcete nikdy dostat, radši stav baterie pravidelně sledujte. Stihnete ji vyměnit, ještě než bude pozdě.

Monitorujte baterii pomocí coconutBattery

Software coconutBattery od vývojáře Chrise Sinaje vám poskytne aktuální informace o baterii, včetně:

 • modelu, verze OS a datu výroby
 • využitém místu
 • aktuální a maximální úrovně nabití
 • počtu cyklů
 • stavu nabíjení
 • teplotě

Užitečné informace jsou všechny, ale zaměříme se na nabíjecí cykly, které v aplikaci najdete pod „loadcycles“.

battery-macbook

Nabíjecí cykly Macbooku

Když používáte svůj Macebook a dobíjíte jej, baterie prochází nabíjecími cykly, podle kterých se určuje její životnost. Jeden cyklus se skládá ze 100% využití energie baterie. Nezáleží na tom, zda plnou kapacitu vyčerpáte během jednoho dne nebo v průběhu týdne.

Pokud využijete 75 % baterie, dobijete ji zpět na 100 % a druhý den použijete dalších 25 %, trvá vám jeden kompletní cyklus dva dny.

when-replaced

Apple na této stránce uvádí, že u současných modelů Macbooků trvá 1000 nabíjecích cyklů, než baterie klesne na 80 % své původní kapacity. Samozřejmě při ideálních podmínkách, takže skutečnost je taková, že výdrž baterie klesá dříve.

macbook-air

Pokud vám coconutBattery tvrdí, že stav vaší baterie je špatný nebo už několikrát selhala, měli byste uvažovat o výměně – přímo u Apple nebo v nějakém servisu. Vadná baterka může poškodit počítač.

Nabíjecí cykly iPhonu

coconutBattery funguje i na iPhone. U něj je to trochu jiné, kapacita baterie spadne na 80 % původní hodnoty po 300 – 500 cyklech.

coconut-battery

Tipy ke zvýšení výdrže baterie

Kapacita baterie se sníží, ať děláte, co děláte, ale můžete to trochu oddálit.

 • Minimalizujte nabíjecí cykly používáním zařízení na nabíječce.
 • Aktualizujte na nejnovější iOS, neboť často obsahuje funkce, které šetří baterii.
 • Snažte se nevystavovat své zařízení extrémním teplotám (ideální je 16°C – 22°C).
 • Během nabíjení telefon vyndejte z pouzdra, protože se v něm zbytečně zahřívá.
 • Pokud máte v plánu přístroj na delší dobu vypnout, nabijte předtím baterii asi na 50 %. Více kapacity by se zbytečně ztratilo a snížilo životnost baterie, při menší byste jej pak nemuseli zapnout, protože by se úplně vybila.

Pokud už používáte iOS 9, který oficiálně vyjde na podzim, díky Režimu nízké spotřeby prodloužíte výdrž baterie denně o tři hodiny.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru