Jak poznat falešný smartphone od originálu

Je vcelku logické, že falešné kopie se objevují nejčastěji u dražších smartphonů. Kdo by dělal kopii mobilu za tři tisíce, že? Zato takových falešných iPhonů byste na internetu objevili… Ovšem nekopírují se jen iPhony. Jak tedy poznáte, že kupujete originál?

Udělejte vlastní průzkum

Může to znít jako samozřejmost, ale je opravdu důležité, abyste se seznámili se vzhledem, specifikacemi a vlastnostmi smartphonu, který si chcete koupit. Obzvlášť záležet byste si měli dát u nových smartphonů, které třeba teprve budou uvolněny, takže je o nich málo dostupných informací.

Zaměřte se na vzhled

Falešné telefony se vzhledově hodně podobají originálu, ale přesné nejsou.
Jemné nesrovnalosti můžete objevit především v:

  • Barvě a odstínu
  • Názvu produktu a výrobce
  • Umístění loga výrobce
  • Balení a dokumentaci
  • Celkové kvalitě finálního projektu
iphone-5-vs-goophone-i5

V mnoha případech to není vidět tak jasně jako tady

Zkontrolujte hmotnost

Napadlo vás někdy, proč jsou kopie telefonů levnější než originály? Samozřejmě je to i tím, že jsou vyrobeny z jiných (nekvalitních) materiálů, které jsou obvykle lehčí. Falešný mobil tedy může být přehnaně lehký a tenký.

Dobře se podívejte na vlastnosti a funkce

Kromě nekvalitního materiálu jsou v případě padělaných zařízení často používány také levné elektronické čipové sady. S operačním systémem je to také sporné. Ani ten nemusí být standardní. Pokud kupujete telefon od nedůvěryhodného prodejce, měli byste si ho před zakoupením vyzkoušet. Omezenou funkčnost totiž můžete poznat. Zpozorněte, pokud mobil trápí následující vady:

  • Pomalejší rychlost zpracování
  • Chybějící nebo omezené funkce
  • Nekompatibilita se známým softwarem a aplikacemi

Padělané mobily často fungují jen omezenou dobu. Po pár týdnech nebo měsících se s nimi můžete rozloučit.

Je levný?

Když se vám cena zdá až podezřele nízká, pravděpodobně půjde o falešný kousek. Padělaná zařízení jsou prodávána za velmi nízkou cenu, klidně za polovinu nebo třetinu maloobchodní ceny skutečné verze telefonu.

spot-fake-samsung-galaxy-s-iii-smartphone.w654

Poznáte falešný?

Můžete jej vrátit nebo reklamovat?

Všichni slušní prodejci nabízí na své mobilní telefony záruku. U falešných žádná nebývá, protože je jasné, že se stejně brzy rozbijí. Ptejte se tedy na záruku, výměnu v případě poškození atd.

Má IMEI číslo?

Každý originální mobilní telefon má svůj jedinečný kód, který se nazývá IMEI (International Mobile Equipment Identifier) a slouží k registraci zařízení do sítě mobilního operátora. Pomocí tohoto kódu lze také zablokovat odcizené telefony.

Obvykle ho najdete buď v nastavení, přímo na telefonu někde pod baterií nebo zadáním a vytočením kombinace *#06#. Falešné telefony mají buď falešné IMEI číslo nebo žádné. Pak mohou mít problém s registrací na konkrétní sítě a nepomůže vám ani výměna SIM karty. Prostě si nezavoláte.

A víte, co je úplně nejlepší? Nakupovat u autorizovaného prodejce. Jenže je jasné, že spousta lidí se snaží ušetřit. A právě na tom jsou falešné mobily postavené. Chtějí vás ohromit nízkou cenou. Tak se nenechte zlákat.

Zdroj: ict-pulse, fotografie: Kuwaitiful, Wonder how to

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru