Dnes vyšlo 1 článků

Jak Oculus Rift pomohl v boji s rakovinou

Jak pomoci umírajícímu člověku, která už nemůže ani ven? Nejlepší možností je mu ten okolní život nějak ukázat. A ukazuje se, že na to je ideální právě Oculus Rift, který umí ukázat i „vylepšenou“ realitu.

Počátky

Roberta Firstenberg ke konci minulého roku prohrávala svoji bitvu s rakovinou. Po několika měsících léčby, včetně chemoterapie, ji bylo řečeno, že tato léčba nemá žádné účinky. Tou dobou se k ní přestěhovala její dcera Priscilla Firstenberg – 2D a 3D grafička v herním studiu – a začala ji každý den po práci pomáhat.

Tehdy se Pri rozhodla začít zachycovat ty nejcennější vzpomínky a příběhy její babičky. Jednou Roberta prozradila, že se ji často zdávají sny o skvělé budoucnosti s její sestrou a Pri.

Co všechno dokáže Oculus Rift? To se teprve ukáže...

Co všechno dokáže Oculus Rift? To se teprve ukáže…

Roberta se svěřila, jak moc ji chybí okolní svět, hlavně nemožnost jít na svoji zahrádku. Tu noc měla Pri těžké spaní. Proto další den řešila se svými kolegy v práci nejnovější generaci konzolí a způsob jejich využití.

Hledání řešení

Ona sama obhajovala Oculus Rift, její spolupracovníci dávali přednost Xboxu a Playstationu. Jak tak obhajovala Oculus Rift, tak dostala nápad. Oculus Rift by mohl sloužit i jako prostředek k cestování, chození ven, ale i k obyčejnému sezení v křesle. Ještě ten večer napsala na podporu Oculus Rift.

Takto vypadala Roberta...

Takto vypadala Roberta…

Vzhledem k jejím předchozím zkušenostem se zákaznickou podporou tak neočekávala brzkou odpověď. Doktoři její babičce dávali už jenom jeden-dva měsíce života, takže tu byla malá šance, že vyzkouší Oculus Rift.

Nicméně hned další den se dočkala odezvy. Pozitivní odezvy. A o pár dní později se dočkala vývojářské verze Oculus Rift. Ještě ten den Pri vysvětlila svoji babičce co to je Oculus Rift a jaké má možnosti. Roberta byla nadšená a chtěla si to vyzkoušet.

Jak to dopadlo? Na to se už můžeme podívat sami v tomto videu:

Vzpomínky na minulost

Po nahrání tohoto videa na YouTube v listopadu 2013, někteří uživatelé YT navrhovali další možnosti využití Oculus Rift. Nejvíce Pri zaujala Oculus verze Google Street View. Řekla o tom svoji babičce a ta ji řekla, že Google auto už jednou potkala při práci na zahrádce.

A že mu zamávala. Hned další den se Pri rozhodla to vyzkoušet a našla si na Google Maps babiččinou adresu. A byla šokovaná – byla zde skutečně i se svým psem:

rift_google

Poté tyto záběry ukázala svojí babičce pomocí Oculus Riftu. Byla z toho nadšená. To vnuklo Pri další nápad – ukázat ji i další místa. Udělala tedy seznam všech zajímavých míst, které chtěla navštívit.

Navíc společně se svými kolegy z práce měla ambiciózní plán – vytvořit unikátní prostředí v Oculus Rift. Mělo být plné motýlů, vodopádů a lesů s vílami – všechny věcy, které Roberta milovala a mluvila o nich.

Bohužel než se jim to povedlo vytvořit, tak se Robertin stav prudce zhoršil. A 4 týdny po tom, co začala používat Oculus Rift umřela.

Naděje

Zkušenosti Roberty s Oculus Rift naznačují i další využití virtuálních realit. Je to únik, transformace životů těch, co jsou nějak vážně nemocní a fyzicky omezení. Oculus Rift umožnil Robertě opět chodit, prozkoumávat okolní svět a zapomenout na svoje problémy.

Hráči snili o virtuální realitě po celé desetiletí. Představovali se v kabinách kosmických lodí, nebo při střílení na virtuální nepřátele. Ale příběh Roberty této možnosti dává hlubší význam – možnost změnit život k lepšímu.

Teprve začínáme objevovat nové způsoby využití virtuální reality, a zatím nejsme moc daleko, ale příběh Roberty a Oculus Rift ukazuje, že může být líp.

zdroj: oculusvr.com,theriftarcade.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru