Jak nenásilně zlepšit angličtinu? Čtením anglických knih

Přejete si příští týden mluvit plynně anglicky? Zpomalte. V takovém krátkém čase to není možné, i když by si to většina z nás přála. Nikdo se nechce dlouho zaobírat základy. Ale tušili jste, že jedním ze způsobů, jak se co nejrychleji naučit plynně anglicky, je číst knihy v angličtině?

Lidé na to mají obvykle trochu jiný názor. Domnívají se, že když chtějí umět mluvit, měli by se učit angličtinu hlavně mluvením (nejlépe s rodilým mluvčím). Jenže to není tak docela pravda.

Proč číst v angličtině?

Čtení je v dnešní době mnohými lidmi považováno za ztrátu času. Slyšeli jste někdy něco o tom, že lidé, kteří hodně čtou (česky), jsou většinou lepší v gramatice a správně trefují i/y, s/z a jiné české záludnosti? Mají to totiž okoukané z knížek. Mozek si to automaticky zafixuje. A tak je to i s angličtinou.

Nejdřív se musíte naučit pravidla. Nemůžete chtít okamžitě správně mluvit, pokud se nenaučíte gramatiku. A mluvením se ji rozhodně nenaučíte. Zato v anglických románech ji okoukáte. Mozek si pamatuje víc věcí, když je vidí. Knihy navíc obsahují bohatší slovní zásobu, než se používá v běžné mluvě. Kromě toho, pokud se chcete angličtinu opravdu naučit, musíte ji zažít ze všech stran. Čtená podoba je jednou z nich.

Co číst?

Je vám snad jasné, že tu nemluvíme o odborných knihách o ekonomice, politice nebo filozofii. Z těch byste s velkou pravděpodobností byli znechuceni, protože některé výrazy byste neznali ani v češtině, natož anglicky. Překonejte své ego a pro začátek si vytáhněte klidně nějakou dětskou knížku s obrázky nebo dvojjazyčnou literaturu.

inferno2

Můžete si přečíst i něco, co už znáte / četli jste v češtině.

Postupně přejdete na anglickou beletrii. Podívejte se na web snad našeho největšího online knihkupectví s anglickými knihami EnBook.cz a uvidíte, že možnosti jsou nekonečné (nabízí přes milion knih). Nakonec si třeba troufnete i na ty encyklopedie a odbornou literaturu. Pro začátek doporučujeme kategorii beletrie, dokonce možná i komiksy.

Tip na závěr: Ne všechny knihy se překládají do češtiny, a tak je dost možné, že v knihkupectví s anglickou literaturou objevíte opravdové perly.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru