Jak natočit nejlepší video na Instagram a Vine

Jak natočit nejlepší video na Instagram a Vine

Natáčet krátká videa na Vine a Instagram je jednoduché. Stačí pár klepnutí nebo podržení tlačítka a je hotovo. Jednodušší už to být opravdu nemůže. Nicméně vytvořit v některé z těchto aplikací jedinečné a zajímavé video už tolik lehké není. Musíte počítat s tím, že máte k dispozici jen omezenou délku. Do tohoto času musíte zvládnout vmáčknout vše potřebné. Nesmíte také zapomenout na to, aby diváci i z krátkých záběrů pochopili, o co jde. A fajn je doplnit všechno čistě nahraným zvukem. Ale jak na to?

Šest sekund délka pro Vine a patnáct pro Instagram je trochu omezující, ale takovým způsobem, že je toto omezení vlastně prospěšné. Pro průměrného člověka je totiž tato délka dostačující.

Pro natáčení těch nejlepších videí na Vine a Instagram neexistuje žádná magická formule, ale jsou zde některé jednoduché tipy a triky, které mohou zvýšit kvalitu vaší nahrávky. Když je využijete jako vodítko, určitě dospějete k pěkným výsledkům.

Najděte nějakou inspiraci

 

Pro každé dobré video na Vine nebo Instagram je rozhodující nový nebo zajímavý nápad. Může to být něco, na co jen tak náhodou narazíte na ulici, nebo něco, co sami vymyslíte a připravíte. Na tom nezáleží. Důležité je, že máte originální námět.

Všechny dobré filmy jsou plánovány dlouho dopředu, každý jejich detail je vymyšlen dlouho předtím, než se natočí. To pomáhá lépe vizualizovat každý záběr. Pronajmout si profesionální umělce na to, aby vám zpracovali koncept pro video na Instagram nebo Vine, je trochu nepatřičné, ale trochu si video dopředu promyslet není nikdy na škodu. Buďto si to napište na papír nebo si to jen představte ve své mysli. Kolik snímků budete potřebovat? Co bude ve videu důležité?

Vezměte si stativ

Plynulost a vyváženost záběru může mít velký vliv na úspěch videa zachyceného přes Vine nebo Instagram. Je pravda, že některá zajímavá videa jsou zachycena třesoucí se rukou, ale pokud toužíte po profesionálním výsledku, bude pro vás nejlepší volbou popadnout starý dobrý stativ.

Stativy se objevují ve všech možných velikostech a tvarech, takže si vyberte takový, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Profesionální stativy nabízejí lepší stabilizaci a různé další šikovné funkce, ale za zvážení stojí i malé přenosné alternativy. Pamatujte na to, že na stativ budete připevňovat svůj smartphone.

Zaměřte záběr

 

Nutnost dobrého zaměření se vztahuje na všechny formy fotografování a nahrávání. Pokaždé musíte vzít v úvahu uspořádání záběru. Přemýšlejte o tom, co natáčíte, odkud natáčíte, o poloze a úhlu. Vine a Instagram jsou jedinečné v tom, že uživatelům nabízí možnost nahrávání ve čtvercovém formátu, takže opravdu stojí za to zvážit rozložení snímku.

Vine má na obrazovce k dispozici mřížku, aby vám pomohl s pravidlem třetin. Jedná se v podstatě o síť se 3×3 čtverečky, která má pomoci s teorií, že uživatelé by se měli snažit umístit hlavní předmět na jednu z linek nebo jedno ze čtyř míst, kde se protínají. Není to nutné pravidlo, ale stojí za zvážení.

Zvažte osvětlení

Dobré osvětlení scény může způsobit propastný rozdíl. Trochu je to závislé na zařízení, které vlastníte – různé telefony pracují různě při zhoršených světelných podmínkách – ale dobré osvětlení stojí při nahrávání videa, které chcete nahrávat v předem připraveném prostředí, za zvážení.

Uvnitř to může být jednoduché – někdy třeba stačí roztáhnout všechny žaluzie. Dramaticky měnit záběr můžete pohybem stolní lampy nebo jiného osvětlení. Ani Instagram ani Vine nenabízí možnost vyvážení bílé, takže se na to soustřeďte dříve, než provedete záznam. Je to velmi důležité.

Zaznamenejte křišťálově čistý zvuk

 

Ačkoliv lze video na Instagramu a Vine přehrávat bez zvuku, zvuk může být rozhodující pro příběh nebo náladu, které se snažíte vytvořit. Mikrofony v telefonech jsou obvykle dostačující, ale ne zase tak moc, a proto je důležité, aby se zabránilo nežádoucímu šumu na pozadí.

To znamená, že větrné ulice, frekventované silnice nebo přeplněná veřejná místa (například místní bar) pro záznam videa na Vine či Instagram jednoduše nejsou vhodná. Pokud budete točit spontánní video (podívejte, barman, který dokáže žonglovat s ohněm!), nedá se nic jiného dělat, ale pro plánovaná videa se radši poohlédněte po jiné lokalitě.

Přidejte objektiv

Vine a Instagram spoléhají na fotoaparát, který je integrovaný v telefonu nebo tabletu. Nejsou tam žádné skutečné režimy nebo efekty, o kterých by se dalo mluvit, tedy kromě známých filtrů v Instagramu. A tak pokud chcete pořizovat skutečně kvalitní záběry, stojí za to popřemýšlet o nějakých externích objektivech.

Spousta z nich je dostupných pro různé mobilní telefony, stačí jen použít Google a vypátrat ten konkrétní pro váš model. Na iPhone je hodně populární například Olloclip – dobře přenosný, širokoúhlý a makro objektiv. Ideální pro vytváření snímků, které už není třeba dále nijak upravovat.

Poznejte své limity

Vine vás omezuje na pouhých šest sekund. Nic více. Instagram jde s patnácti sekundami mnohem dále, ale základní poselství je stále stejné. Jedná se o krátké video, aby ho diváci zhlédli ještě než usnou nebo než budou absolutně znudění – to však opět souvisí i s myšlenkou výběru poutavého motivu, kterou jsme již probrali.

S takovou krátkou dobou je ale plánování trvání každého záběru zásadní. Instagram dává uživatelům možnost smazat svou poslední stopu, ale Vine ne. Je proto důležité vědět, jak dlouhý musí být každý snímek – aby diváci věděli, co se děje, ale aby vám příliš brzy nedošel čas.

Dokonale své snímky načasujte

 

S krátkými záběry je zásadní dobré načasování. Pokud se snažíte o něco komplikovanějšího, je lepší si to naplánovat předem. Hlavní záběr může přijít příliš pozdě nebo to bude příliš pomalé. Řada faktorů vás může nutit překročit danou délku videa, ale to prostě nemůžete. Klíčem je zůstat disciplinovaný a dodržet maximální dobu.

Chvíli to trvá, než získáte ty správné zkušenosti, které vás dovedou k dobře načasovaným záběrům. Na obrazovkách Vine a Instagramu nejsou žádné časovače, ale většinou to závisí na praxi, intuici a troše štěstí. Pamatujte si, že na Instagramu můžete svůj poslední snímek vždy smazat a zkusit to znovu.

Opakovat nebo neopakovat

Videa na Vine se opakují automaticky, takže se vyplatí věnovat trochu úsilí tomu, aby vaše smyčka vypadala působivě. Není to jednoduché a ne vždy je to možné, ale rychlé a jednoduché myšlenky donutí diváky k zapojení a oni pak ocení to, čeho jste dosáhli.

Aby byla smyčka pěkně plynulá, je nejlepší použít stativ. Vzpomeňte si, jak vypadal první shot a zopakujte ho i na konci. Nejjednodušší je to například s prázdným stolem nebo místností, ale stojí za to experimentovat i se složitějšími technikami. Instagram videa automaticky neopakuje, ale je jen na vás, jestli si zvolíte, aby to tak bylo.

Napište vtipný titulek

Vtipný, zajímavý nebo jinak okouzlující titulek způsobí to, že se uživatelé pozastaví a podívají se na vaši práci. Neměli byste titulkem vyjádřit všechno, co se ve videu stane – zvláště v případě, že se na konci klipu objeví nějaké překvapení nebo zvrat – ale zveřejněte jen tolik, aby to ostatní uživatele donutilo si video pustit.

Plánujete-li sdílení videa přes Facebook, Twitter nebo jiné sociální sítě, stojí také za úvahu, jak budou vypadat v jejich prostředí. Co je udělá přitažlivými?

Cheat

A ještě jedna poznámka na závěr. Nyní je už možné do Instagramu importovat videa. Takže pokud chcete trochu podvádět, natočte klip na profesionální videokameře a pak ho nahrajte do svého mobilního telefonu.

Zdroj: The Next Web

Komentáře

Nahoru