Dnes vyšlo 15 článků

Jak nás změní Google Glass?

Jak nás změní Google Glass?

Lidstvo udělalo obrovský krok vpřed. Pokud vše půjde podle plánů Googlu, mnoho lidí si bude moci Google Glass nasadit ještě během letošního roku.

I když je tu vždy šance, že technologie bídně selže, mohla by se také stát, podle Sarah Rotman Epps, analytičky společnosti Forrest Research, „dalším Pinterestem a Facebookem a iPhonem dohromady.“ V takovém případě se Glass a ostatní typy nositelných počítačů jednoho dne stanou normálními.

Ale co to udělá se společností? Co to udělá s našimi mozky?

Nikdo to jistě neví, ale vědci, kteří studovali účinky těchto technologií, nabízejí s ohledem na naše zdraví a myšlení některé hypotézy. Mezitím se ale z předních linií hlásí průkopníci nositelných počítačů. Popisují svět, ve kterém se vše mění face to face a uživatelé jsou se svým zařízením intimně spojeni. V tomto odvážném novém světě můžeme očekávat, že náš mozek bude přeplněn stále přicházejícími informacemi, a budeme takto relativně možná méně zdraví.

Důsledky pro zdraví

První hrozivé varování. Google Glass mají potenciál k tomu, aby z nás udělaly více introverty, kteří se nebudou příliš často účastnit reálných rozhovorů. Toto odcizení může negativně ovlivnit naše fyzické zdraví. Vědci mají opravdu podezření, že množství lidské interakce tohle ovlivňuje. Ačkoli je konvenční moudrostí, že špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu jsou hlavními faktory, které přispívají k onemocnění srdce, vědci také identifikovali Roseto efekt, který předpokládá, že vliv na srdce má i lidská interakce. Studie zjistila, že sociální solidarita vedla k menšímu počtu úmrtí na infarkt. Lidé kouřili a jedli bohaté italské jídlo, ale jejich město bylo tak malé, že si byli všichni blízko a jedli a kouřili společně. Tito lidé pak měli poloviční pravděpodobnost úmrtí na infarkt myokardu. I studie v Izraeli, Peru a Borneu potvrdily, že je nějaký vztah mezi sociální soudružností a zdravím. Budou nás Google Glass podporovat v tom, abychom stále méně komunikovali s lidmi „živě“?

Okamžitě v obraze

Jedním z hlavních cílů Google Glass je odstavit lidi od jejich mobilních telefonů. Pokud dostanete email nebo sms zprávu přes Glass, uslyšíte zvuk nebo uvidíte světlo a můžete se rozhodnout, zda okamžitě právě teď odpovíte. Když vám zavibruje mobil, kolikrát se vám ani nechce lovit ho z kapsy. S Glass ale budete mít vše před sebou. Když budete zrovna s někým hovořit a přijde vám zpráva, jak vydržíte nepodívat se? Ano, je to neslušné, když se s vámi někdo baví, ale…

Sbohem pozornost

Přístup k malé obrazovce po neomezenou dobu má potenciál k tomu, abychom byli méně pozorní. To především proto, že jsme schopni plně se soustředit pouze na jednu věc. Když se bavíme nebo si s někým píšeme, zbytek světa se smršťuje. David Strayer, profesor psychologie na univerzitě v Utahu, říká, že bychom měli očekávat, že totéž přijde s Google Glass.

Strayer použil známý příklad: Někdy když telefonoval s matkou, sledoval u toho také fotbal. „Matka musela zavěsit, protože jsem nedával pozor a nevěděl, na co se mě ptá.“ Takové riziko rozptýlení přináší i Glass. Jenoduše řečeno, lidský mozek postrádá paralelní systém zpracování.

Lenost našeho mozku

Google Glass se jeví jako zřejmá hrozba pro naši schopnost zpracovávat věci v reálném čase. Ale co náš mozek a schopnost ukládat data? Leondardo Giusti, výzkumný pracovník v MIT Mobile Experience Lab, říká, že Glass budou v průběhu času také podkopávat naši dlouhodobou paměť. Okamžitý přístup k příslušným informacím o místech, objektech nebo lidech sníží potřebu uchovávat informace ve vlastním mozku. Potenciálně by to postupně mohlo oslabit naši schopnost si věci pamatovat.

Má to cenu řešit?

Otázkou zůstává, zda pro nás tyto změny budou podstatné. Bude nám vadit, že si náš mozek nic nepamatuje, když si budeme moci všechno najít? Bude nám vadit, že se s nikým nebavíme, když budeme mít spoustu virtuálních přátel? Ale pokud se tyto technologie masově rozšíří, vzpomene si ještě někdy někdo, jaké to bylo popovídat si face to face? Vnímat výraz toho, kdo vám něco povídá, sledovat, zda neuhýbá pohledem… Zapomeneme na to někdy?

Zpracováno podle: mashable.com

Obrázek: abundatlifeessentials.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru