Dnes vyšlo 15 článků

Jak najít dobrého svatebního fotografa?

Výběr toho nejlepšího svatebního fotografa může pro řadu párů znamenat opravdu složité rozhodování. Přec jen, lidí, kteří se podobnou činností zabývají je doopravdy hodně a orientovat se v nabízených službách těchto profesionálů je někdy obtížné. Při nejhorším vždy může zastoupit nějaký vzdálený bratranec se zrcadlovkou a celou svatbu odfotit. Svatbu však máte jednou za život (pokud jste opravdu šťastný pár), musíte vybrat toho nejlepšího! Pojďme se podívat, jak na to. 

Nejdříve si pojďme ve zkratce říct, co takový svatební fotograf dělá? Denním chlebem tohoto profesionála je zachycovat na drahá zařízení opravdu romantické okamžiky, zajímavé portréty a expozice. Avšak ne každý holduje technice natolik, aby dokázal vyfotit opravdu kvalitní fotografii. A mít na zrcadlovce, která pomalu stojí půl milionu korun, nastavený režim AUTO je celkem zbabělost.

Nehledejte jen ve svém okolí

Hodně párů při hledání fotografa pátrá ve svém okolí. Není to špatný přístup, ale ve výběru jste neuvěřitelně omezováni. Navíc ve vašem kraji nemusí být žádný schopný a opravdu kvalitní fotograf. Proto se nebojte hledat i na vzdálenějších místech. Cena za dojezd je minimální, ale rozdíly v kvalitě mohou být markantní.

Svatba je jedinečný okamžik, musíte mít toho nejlepšího fotografa

Svatba je jedinečný okamžik, musíte mít toho nejlepšího fotografa

Nyní se pojďme podívat už na ty slibované tipy, které vám pomůžou nalézt toho nejlepšího fotografa.

Kvalita svatebních fotografií

Rozhodli jste se, že jako novomanželé budete chtít pěkné vzpomínky na váš svatební den. Při výběru svatebního fotografa nedoporučujeme hledat v recenzích – maximálně se jen podívat, co na něj ostatní říkají. Ale ne se nimi ovlivňovat. Každý má jiný vkus a třeba vy můžete mít jiný názor. Podívejte se na práce fotografa. Určitě bude mít web plný svatebních fotografií, podívejte se, které se vám nejvíce líbí.

Kvalita fotografií je dosti subjektivní věc, ale dá se posuzovat na základě technických aspektů jako jsou expozice, kompozice, ostrost fotografie, dále také umělecké hodnoty.

Fotografie by měla tedy splňovat tato kritéria po technické stránce. Pokud tomu však úplně neholdujete, zkuste se spíše zamyslet, jaké ty fotky nesou příběh, jaké emoce. Pokud si na fotku vzpomenete třeba i další den, líbí se vám, jak je vyfocena – zřejmě jste natrefili na favorita ve vašem výběru. Projeďte si jeho kompletní portfolium a pak pokračujte k dalšímu tipu.

image0100

Hledejte fotografa podle stylu fotografií

Jak jsem říkal – každý má jiný vkus a každému sedí něco jiného. K naprosté spokojenosti byste měli začít přemýšlet, jaký styl fotografií vůbec chcete. Svatební fotografie dělíme na pomyslné tři. 

Tradiční

Tento typ fotografií je nejčastější – jsou to fotografie dopředu promyšlené, má v nich velké slovo fotograf, který si sám diriguje, jak má požadovaný snímek vypadat. Tady nečekejte moc kreativity, jsou to doopravdy takové ty fotografie, u kterých už dopředu víte, jak bude svatební fotka vypadat.

Reportážní

To jsou čistě spontální fotky. Prostě, když se něco děje, přiběhne fotograf a vyfotí to. Oproti tradičnímu fotografovi do děje svatby nevstupuje, jen fotí to, co se děje během svatebního dne.

Umělecká

Tyto fotky vypadají dost luxusně a „načančaně“. Dá se říci, že je to taková směs obou směrů – jak tradičních, tak reportážních fotografií. Na tyto fotky nezapomenete, protože vypadají opravdu pěkně a vyzařují požadovanou dávku emocí.

image0099

Cena

Ze začátku je důležité si stanovit cenu, kterou jste do svatebního fotografa ochotni investovat. Doporučujeme hodně nad tímto bodem přemýšlet, abyste neřekli směšně přestřelenou částku a fotograf nedostal více než by měl (pokud mu nechcete dát víc schválně za dobře odvedené služby). Na úvod se trošku informujte, kolik takový fotograf stojí. Většinou se cena určuje dle času, nákladů, kvality a především zkušeností.

Setkejte se s fotografem!

Nejlepším způsobem, jak se o fotografovi dozvědět ještě více než z jeho webu, je osobní setkání. Tak můžete alespoň fotografa do detailu poznat, popovídat si o jeho práci a říct mu dopředu svou představu. Během osobního setkání od něj co nejvíce vyzvídejte přímo k věci. Zde je pár otázek, které by měly při vašem rozhovoru padnout.

  • Jak dlouho budete na svatbě?
  • Je v ceně i cesta?
  • Kdy budu mít své fotografie?
  • Dostaneme nějakou smlouvu, kde bude napsán rozsah služeb?
  • Můžete nám dát kontakt na někoho ze svých předešlých klientů?
  • Kolik dostaneme fotografií?
  • Dostaneme fotografie v tištené podobě? Nebo na DVD?

Článek byl sepsán za pomoci svatebního fotografa Lukáše Alexandera, který se focení svateb věnuje na plný úvazek. Jeho práce naleznete na této webové stránce

Komentáře

Nahoru