Dnes vyšlo 15 článků

Jak na vícejazyčný web ve WordPressu

Možná se vám už také poštěstilo, že jste museli řešit tenhle složitý problém. Pokud děláte vícejazyčný web, většinou potřebujete přeložit úplně všechno – od obsahu, přes každý odkaz až po všechny položky menu a další náležitosti. A jestli jste hledali, jak na to, pravděpodobně jste došli ke stejným výsledkům jako my.

Jestliže chcete mít web postavený na WordPressu vícejazyčný, máte v podstatě následující možnosti:

  1. Nainstalovat WordPress několikrát (se stejnou šablonou, ale v různých jazycích)
  2. Použít plugin

První možnost je nevýhodná, protože jednotlivé verze musíte neustále udržovat synchronizované – samozřejmě ručně. V případě, že neplánujete mít jazykové verze shodné, asi vám to bude stačit. Jednoduše přidáte obsah vždy jen do té jazykové verze, ve které ho budete chtít. Ale tím výhody končí. Většina firem spíš potřebuje, aby zákazníci ve všech jazycích viděli stejnou nabídku, takže je vhodnější raději plugin.

Pluginů existuje velká řada – placených i neplacených. Když trochu zapátráte, určitě narazíte na qTranslate, Gengo, Polylang, Bogo, Multilingual Press a další. Nicméně nejvíc se všude mluví o pluginu WPML, který je sice placený, ale uživatelé si jej strašně chválí. Tak se mu pojďme trochu podívat na zoubek.

Nejčastěji lidé sáhnou po WPML

S prémiovým pluginem WPML přeložíte blogy, firemní weby i e-shopy do jakéhokoliv jazyka na světě. Poradí si s textem zprava doleva i s jazyky, které nepoužívají latinku.Využívá jej přes 400 000 komerčních webů.

V různých diskuzích a fórech jsme vypátrali, že lidem se líbí hlavně proto, že díky němu nemusí ani sáhnout do kódu stránek. Nakonfigurujete jej za pár minut a nevyžaduje žádné kódování – vše potřebné si naklikáte. Narozdíl od jiných pluginů také nezlobí se SEO, dokonce jej umožňuje nastavit pro každý jazyk zvlášť. Co všechno umí, najdete v přehledu funkcí jednotlivých verzí.

wpml

Nastavení jazyků

Na to, že je placený, si nikdo nestěžuje. Za kvalitu se platí a spousta lidí dodává, že se vám koupě určitě vyplatí. Jakmile ho totiž jednou zakoupíte, můžete ho použít na neomezené množství webů. Češtiny se taky nebojte, protože plugin WPML je k dispozici s českým překladem a českou podporou. Odpovědi na všechny otázky získáte na neoficiálním českém webu wpml.cz, kde si ho můžete rovnou zakoupit. Nebo ho aspoň vyzkoušet. Garantují totiž vrácení peněz při nespokojenosti.

Pokud jsme vás nepřesvědčili, klidně hledejte dál, jak na vícejazyčný web ve WordPressu. Kdybyste náhodou objevili něco převratného, dejte nám sem na Objevit do komentářů vědět. Ale vážně si myslíme, že nejrozšířenější plugin WPML bude vyhovovat i vám.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru