Jak můžete dopadnout, když na internetu vyjádříte svůj názor

Vězněný blogger Raíf Badawí ze Saúdské Arábie si už příště jistě rozmyslí, co si dovolí kam napsat. Tedy jestli ještě bude mít možnost si to někdy rozmýšlet. Za pár slov mu totiž hrozí trest smrti.

Jednatřicetiletý Raíf Badawí je už delší dobu vězněný za svoje názory, které publikuje na internetu. Celé to začalo, když založil fórum Svobodných saúdských liberálů. V roce 2008 byl obviněn z urážky islámu. Na fóru prý totiž napsal, že jsou si muslimové, židé, křesťané i ateisté rovni.

V současné době je tedy ve vězení a podle jeho manželky Ensaf Haidar musí jít před nejvyšší soud. Jak potvrzuje i Amnesty International, pokud bude tímto soudem odsouzen, nečeká ho nic jiného než smrt.

Odpadlictví od víry

Ensaf Haidar se v době jeho věznění musí sama starat o tři děti, se kterými žije v Libanonu. Není pochyb, že je pro ni život s vidinou smrti jejího manžela ještě těžší. Zpočátku řekla CNN, že její manžel již byl odsouzen k trestu smrti. Později se ale vyjasnilo, že soud se teprve chystá. Badawí by měl být odsouzen za apostázi – odpadlictví od víry. Pokud se tak stane, smrt je jistá.

Raíf Badawí

Raíf Badawí

Badawí je ve vězení již od června 2012. V červenci ho soud uznal vinným z urážky islámu v televizních komentářích a právě na webu Svobodných saúdských liberálů. Jako trest bylo nařízeno sedm let vězení a 600 ran bičem. Jeho právník se proti rozhodnutí odvolal.

„Badawí je jasný případ zastrašování lidí, kteří se zapojují do otevřených diskuzí o otázkách, kterým obyvatelé Saúdské Arábie čelí ve svém každodenním životě,“ tvrdí Amnesty International.

Soud rovněž zařídil, aby fórum již nebylo dostupné.

Zdroje: CNN, DailyMail, The Blaze

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru