Jak může internet zachránit brainstorming

Jak může internet zachránit brainstorming

Nejen v oboru informačních technologiích, kde se v dnešní době často uplatňují především online meetingy, ale i všude jinde je důležitá spolupráce. Říká se také, že víc hlav víc ví. Ale platí ten fakt, že víc hlav víc vymyslí?

Brainstorming není až tolik produktivní

Brainstorming je způsob, jak ve skupině několika lidí vymyslet co nejvíce nápadů na dané téma. Je založen na tom, že lidé ve skupině na základě podnětů ostatních vymyslí více, než by vymysleli jednotlivě.

Ovšem zdá se, že to tak nakonec vůbec není. Studie za studií ukazuje, že pokud jde o produktivitu nejlepších nápadů, brainstorming prostě nefunguje. Výzkumy zjistily, že lidé pracující ve skupině v rámci brainstormingu vyprodukovali menší množství méně kvalitních myšlenek, než když pracovali sami.

A proč to tak je?

1. Sociální lenivost. Výzkumy v oblasti „sociální lenivosti“ ukazují, že když jsou lidé ve skupině obklopeni několika dalšími lidmi, je méně pravděpodobné, že se dokáží prosadit, protože prázdná místa vyplní někdo jiný a lidé tak ztrácí motivaci k vymýšlení.

2. Omezení výkonu. Když někdo mluví, zbytek brainstormingové skupiny musí počkat a být zticha. To způsobí, že někteří lidé mezitím vlivem přílivu dalších myšlenek zapomenou své nápady nebo dojdou k závěru, že je nebudou zveřejňovat.

3. Obavy z hodnocení. Ačkoli mnoho brainstormingových skupin nechává úplné vyhodnocení myšlenek až na později, účastníci již dopředu vědí, že ostatní lidé budou jejich myšlenky soudit. Pokud jste sami, máte více času k detailnímu promyšlení plánu ještě před tím, než ho někomu předložíte.

Ale pokud je to skutečně takhle, proč se vůbec někdo obtěžuje s brainstormingem?

Existují pro to 2 velké důvody.

První je, že výzkum (zejména jeden od profesora Bena Jonese) ukázal, že spolupráce je k příchodu nových skvělých nápadů skutečně důležitá. Data ukázala, že v mnoha případech se dva téměř dobré nápady stanou pomocí spolupráce jedním skvělým nápadem.

Druhý souvisí se způsobem, jak skupiny pracují. Skupinové projekty mají tendenci být více úspěšné a více lidi naplnit, protože každý má pocit, že přispěl svojí troškou do mlýna. Lidé jsou při provádění skupinových rozhodnutí více motivováni.

Nicméně jednoduše od té doby, kdy nelze veškerou kreativní práci vykonávat samostatně, je nějaký druh spolupráce naprosto nezbytný. Pomůže vám také ujistit se, že nebyly promarněny žádné nápady.

Takže jaká je odpověď na toto dilema?

Podle výzkumu z roku 2012 může brainstorming zachránit internet. Při používání elektronického brainstormingu bylo zjištěno, že ve skupinách přichází více hodnotnějších nápadů.

Jak to funguje?

Nejdříve se musíte zaměřit na známá pravidla „brainwritingu“, který s brainstormingem souvisí:

  • Nekritizujte.
  • Zaměřte se na množství.
  • Kombinujte a zlepšujte nápady vyprodukované ostatními.
  • Zapište si jakýkoliv nápad, který vám prolétne hlavou, bez ohledu na to, jak moc je šílený.

A samotný rozdíl je v tom, že namísto zapisování poznámek (jak to navrhuje klasický brainwriting) se používají nástroje jako různé chaty či komunikační programy.

Zdá se, že elektronický brainstorming funguje dobře a lépe než ten klasický, protože umožňuje členům vidět najednou všechny proudící myšlenky a řeší i některé další problémy s brainstormingem face to face. Když je provozován online, nikdo nemusí čekat na to, než se vyjádří ostatní, a nemusí si dělat takové starosti s hodnocením svého nápadu. A i kdyby – kritika přímo do očí je vždycky horší než ta napsaná.

Zdroj: medium.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru