Dnes vyšlo 15 článků

Jak koupit doménu, která už je zaregistrovaná

Po dlouhém vymýšlení se vám v hlavě konečně zableskne a vy vymyslíte ideální doménu. Spěcháte k notebooku a vzrušeně zjišťujete, zda si ji můžete zaregistrovat. A pak přijde studená sprcha. Zjistíte, že váš nápad není tak jedinečný, jak jste si mysleli, a že už ho měl někdo před vámi. Doména je zabraná.

Co si budeme povídat, hromada dobrých doménových jmen je už dávno skoupená. Dostupných jich je stále méně a méně. Ano, přibývají nové domény 1. řádu (.bike, .sex, ….), ale největší poptávka je stejně po těch klasických .cz a .com.

Co tedy dělat v případě, že je vámi vymyšlená doména už zabraná a vy se jí přesto nechcete vzdát? Existuje šance, že ji získáte.

1. Podívejte se na whois.com

Nejdříve zamiřte na whois.com a podívejte se, jak na tom vaše doména je (použijte ten vyhledávač vpravo nahoře s nápisem Whois). Zjistíte, kdy byla zaregistrována, kdy vyprší a kdo ji má na starost. Kromě toho odhalíte i jméno a emailovou adresu vlastníka (pokud si nezakoupil ochranu soukromí).

Jakmile budete vědět, jak dlouho je doména v provozu a kdy expiruje, jste v silnější pozici. V informacích je síla.

whois

Zajímá vás to vyhledávací okénko vpravo nahoře

2. Kontaktujte vlastníka

Pokud doména není používaná (jestliže na ní běží web, zřejmě vám ji nikdo neprodá) a vy znáte vlastníka, prostě mu napište, jestli ji náhodou neprodá. Třeba bude rád. Možná budete muset vyjednávat a nemusí to být zrovna levné, rozmyslete si to předem.

3. Kupte ji v aukci

Mrkněte na nejznámější doménové aukční weby: Sedo, AfterNic, Bido a NameJet. I když tam neobjevíte zrovna doménu, kterou přesně chcete, můžete objevit jinou stejně skvělou.

Nicméně připravte se na vyšší cenu. I ty nejméně atraktivní domény se prodávají za trojciferné sumy, ty líbivější většinou za čtyř nebo pěticiferná čísla.

Tip: Doménu lze koupit i na eBay… Ale ujistěte se, že je prodejce seriózní.

4. Odchyťte si ji

Ať už na doméně běží nějaký web nebo ne, stejně jednou expiruje, a to je vaše šance. Jestliže jsou na doméně zanedbané stránky, o které se očividně nikdo nestará, je docela velká pravděpodobnost, že se vám to povede.

Po uvolnění domény (po nezaplacení) můžete u registrátora vznést požadavek, že byste o ni měli zájem. Musíte ale jednat rychle. Možná vás s takovým nápadem bude více, a kdo dřív přijde, ten dřív mele. A pokud ji současný majitel nakonec obnoví, máte stejně smůlu.

Výhodou je, že cena nebývá vysoká.

2 užitečné tipy na závěr

Nekupujte doménu, kterou Google penalizoval. Zkuste doménu vygooglit a jestliže se nezobrazí, budete mít problém.

Nekupujte přehnaně drahé domény. Zjistěte si nejdřív, za kolik se prodávají domény s podobným jménem, abyste zbytečně nepřeplatili.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru