Jak jeden tweet pohnul cenou ropy

Jak jeden tweet pohnul cenou ropy

Ceny ropy ve čtvrtek vyskočily o více než dva dolary. A to jen kvůli jednomu tweetu, který byl špatně pochopen. Na burze se věci mění rychle, a tak neměl nikdo čas ho ověřovat.

Ve čtvrtek se na Twitteru objevila informace, která naznačovala, že Izrael zahájil vojenskou ofenzívu proti Sýrii. Na burze si totiž neuvědomili, že příspěvek byl uveden pouze k příležitosti 40. výročí Jom Kippurské války.

 

„Izraelské letectvo bombarduje letiště v Sýrii, aby zabránilo dodávce sovětských zbraní pro syrskou armádu,“ uváděl tweet od oficiálních izraelských obranných sil.

Zdá se však, že mnoho lidí si prostě nepřečetlo první část tweetu, hashtag #YomKippur73, který objasnil, že tweet odkazuje na události, které nastaly před 40 lety.

Člověk za to nemůže

Kolísání ceny ropy prý ale nemuselo být způsobeno lidskou chybou. A Andy Lebow, senior viceprezident energetických derivátů na Jefferies Bache, spekuloval, že nebylo.

„Nemusí to být lidskou bytostí,“ řekl Lebow. „Mohl to být počítač, který byl naprogramován na slova ‚Sýrie‘ a ‚Izrael‘.“

Není to poprvé a ani naposledy

Rychlá reakce na trhu nebyla ojedinělá. Vzpomeňme například situaci ze začátku letošního roku, kdy se objevil falešný tweet, jenž oznamoval, že byl napaden Bílý dům, a díky tomu došlo k propadům akciových trhů.

Zdroje: Al Arabiya, Huffington post, Haaretz

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru