Dnes vyšlo 15 článků

Jak je to s licencí Creative Commons?

Zřejmě víte, že obrázky a jiný obsah, který je označený jako Creative Commons, můžete na rozdíl od jiných obrázků (například od těch, které si vyhledáte na Googlu) použít. Jenže dělat si s nimi úplně všechno, co byste chtěli, taky nemůžete. A jak vůbec své dílo opatřit licencí CC?

Creative Commons je název neziskové organizace, která vytvořila různé druhy licencí. Když chcete dát k dispozici nějaké své dílo, jednoduše si vyberete, jaká z těch licencí vám nejvíce vyhovuje. Cílem Creative Commons je, podle jejich webových stránek, šířit mezi lidmi kreativitu a dávat jim k dispozici obsah pro legální sdílení, používání, upravování a remixování.

Zakladatelem Creative Commons je Lawrence Lessing, profesor práva ze Stanfordské univerzity, který se dlouhé roky snaží obhájit informační svobodu a reformu autorských práv.

creative_commons

I tato fotografie pod CC licencí, proto uvádíme autora Creative Commons HQ

Chci své dílo opatřit Creative Commons licencí

Když ke svému dílu máte licenci Creative Commons, udělíte tím ostatním lidem právo sdílet ho, remixovat, upravovat, používat komerčně a pro osobní potřebu, aniž by vás museli žádat o povolení. Vy se nedozvíte, co s vaším dílem kdo udělal.

Je důležité vybrat si, jakou CC licencí své dílo opatříte. Existuje jich totiž rovnou šest. Mají svá označení a liší se povinnostmi, které jsou potřeba dodržovat.

  1. BY – Uživatelé dílo mohu šířit a upravovat, ale musí uvést autora.
  2. BY-SA – Uživatelé dílo mohou šířit a upravovat, musí uvést autora a pokud dílo nějak upraví a budou jej sdílet, musí jej opatřit stejnou licencí.
  3. BY-ND – Uživatelé dílo mohou šířit, nesmí jej upravovat či použít pro jiné dílo, musí uvést autora.
  4. BY-NC – Uživatelé dílo mohou šířit a upravovat, musí uvést autora, nesmí dílo používat komerčně (z šíření díla nesmí plynout žádný zisk).
  5. BY-NC-SA – Uživatelé dílo mohou šířit a upravovat, musí uvést autora, nesmí dílo používat komerčně (z šíření díla nesmí plynout žádný zisk) a opět musí zachovat licenci (při úpravě jej šířit pod stejnou licencí).
  6. BY-NC-ND – Uživatelé mohou dílo šířit, ale nesmí jej upravovat, musí uvést autora a nesmí jej používat komerčně (mít z něj zisk).

Pozor na verzi licence!

Licence CC existuje v několika verzích, přičemž nejnovější je 4.0. Ta byla vytvořena tak, aby právně vyhovovala ve všech zemích světa, takže je nejlepší vsadit právě na ni. Nic vám ale nebrání využívat i dřívější verzi 3.0, která byla pro ČR lokalizována, aby byla v souladu s naším právním řádem.

CC 4.0 totiž stále ještě nemá podmínky přeložené do češtiny, a tak musíte využívat jedině mezinárodní verzi.

Jak přidám licenci k dílu?

Záleží na tom, o jaké dílo se jedná. Pokud sdílíte fotky na Flickru či podobných službách, možná jste si všimli, že mají vlastní nástroje, kterými své dílo opatříte CC licencí. Třeba na zmíněném Flickru se dá krásně vyhledávat jen fotky s CC právě díky jejich vlastnímu systému přidávání licencí.

Pokud jde o webovou stránku, je to snadné. Tady si naklikáte a vyplníte všechno potřebné a necháte si vygenerovat HTML kód, který vložíte do webu.

V případě jiného díla (audio, video, fotka, text, …) dílo označte takto:

„Toto dílo [název] je licencováno pod licencí Creative Commons [specifikujte variantu licence]. Licenční podmínky navštivte na adrese [URL odkaz na licenční podmínky].“

Můžete přidat také logo licence, které najdete přímo na mezinárodním webu organizace Creative Commons. Všimněte si, že tam mají ke stažení několik log s různými ikonkami. Ty značí výše uvedené typy licencí (např. přeškrtnutý dolar značí zákaz používat dílo pro komerční účely).

licence

Vygenerovaný kód s logem CC

Proč vlastně CC ke svému dílu použít? Minimálně tím uděláte reklamu své práci. Vaše dílo se totiž bude šířit s uvedením vašeho jména.

Chci použít dílo pod Creative Commons licencí

Pokud najdete dílo pod CC, dobře se podívejte, o jakou licenci se jedná (viz přehled výše). Podle toho se totiž určuje, zda můžete dílo používat komerčně, zda jej můžete upravovat apod. Nezapomeňte, že autora díla musíte při jakémkoliv dalším použití uvést vždycky!

Kde brát díla s CC licencí?

Možná máte sami nějakou stránku, kde vyhledáváte fotografie či jiná díla k použití pod CC licencí. Pokud ano, určitě nám dejte vědět v komentářích, rádi je do článku doplníme. My můžeme doporučit Flickr, kde můžete vyhledávat díla přímo s CC licencí, jak už bylo v článku zmiňováno.

flickr

Vyhledávání fotek na Flickru

Úplně základním nástrojem pro hledání děl pod CC je search.creativecommons.org. Můžete si tam vybrat, co hledáte, a filtrovat si výsledky třeba podle toho, zda je chcete používat i pro komerční užití.

Veškeré další informace o Creative Commons najdete přímo na www.creativecomons.cz nebo mezinárodním www.creativecommons.org

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru