Dnes vyšlo 15 článků

Jak hromadně změnit velikost obrázků ve WordPressu a zrychlit tak načítání webu?

Velké obrázky zbytečně zabírají diskovou kapacitu hostingu a mají na svědomí pomalé načítání webové stránky. Zpětná úprava či nahrazení velkých fotografií malými je poměrně náročné. Cestou nejmenšího odporu je instalace pluginu, který slouží k hromadné změně velikosti obrázků.

Než se pustíte do rozsáhlých úprav webové stránky, nejprve si ji zálohujte. Poté nainstalujte a aktivujte plugin Imsanity.

Jak plugin Imsanity nainstalovat?

 1. V levém menu klikněte na položku Pluginy. Zobrazí se vám seznam nainstalovaných pluginů.
 2. Pod položkou Pluginy v levém menu se otevřou další tři podnabídky. Vyberte Instalace pluginů.
 3. Přes vyhledávací políčko najděte plugin Imsanity.
 4. Klikněte na tlačítko Instalovat.
 5. Po instalaci se vám zobrazí výzva, zda plugin aktivovat. Klikněte na příkaz Aktivovat plugin.
ScreenHunter_4

Plugin Imsanity

Jak plugin Imsanity nastavit?

Plugin se přidal do sekce Nastavení → Imsanity. Prostřednictvím pluginu snadno nastavíte maximální rozlišení obrázků a kvalitu. Plugin umožňuje také konvertování mezi formáty PNG → JPG a BMP → JPG.

ScreenHunter_3

Možnosti nastavení pluginu

Nastavení pro jednotlivé kategorie obrázků

 • Images uploaded within a Page/Post (Obrázky přiřazené k příspěvku / stránce). Zde nastavíte maximální velikost obrázků, které jsou přiřazeny k příspěvku či stránce.
 • Images uploaded directly to the Media Library (Obrázky nahrané do knihovny médií). Zde nastavíte maximální velikost obrázků, které jsou nahrané přímo v knihovně médií.
 • Images uploaded elsewhere (Obrázky nahrané jinde). Zde nastavíte maximální velikost obrázků, jež byly nahrané jinam na stránku (hlavička, pozadí, logo).

Obecná nastavení pro všechny obrázky

 • JPG image quality (Kvalita JPG obrázku). Zde se nastaví kvalita komprimovaného JPG obrázku. Čím nižší je číslo, tím nižší bude kvalita převedeného obrázku. Standardně se nastavuje 90.
 • Convert BMP to JPG (Konvertování BMP na JPG). Zde se nastavuje změna formátu BMP na JPG.
 • Convert PNG to JPG (Konvertování PNG na JPG). Zde se nastavuje změna formátu PNG na JPG.

Výchozím nastavením pluginu pro maximální rozlišení obrázku je 2048 x 2048 pixelů, nicméně tuto hodnotu si zvolíte sami. Jestliže jsou obrázky pouze doplňkem obsahu, můžete zvolit nižší rozlišení (například 750 pixelů). Pakliže je obsah stavěn právě na obrázcích, je dobré zvolit alespoň 1920 pixelů. Následně nastavíte kvalitu JPG. Doporučujeme ponechat 90 %. Konvertování BMP na JPG je ideální, nicméně PNG na JPG by se převádět nemělo. Jakmile vše nastavíte, klikněte na Uložit změny.

ScreenHunter_5

Zde vyberete obrázky, které mají být změněny.

Na konci stránky se nachází tlačítko Search the images, které vám vyhledá všechny obrázky, u nichž dojde ke změnám. Můžete sami zvolit, zda daný obrázek měnit či nikoliv. Jakmile vyberete všechny vhodné obrázky, klikněte na Resize Checked Images, čímž se provede úprava všech zvolených obrázků.

Komentáře

Nahoru