Jak Google Street View může pomoci v boji se škůdci

Street View společnosti Google může pomocí vědcům bojovat se škůdci, kteří se šíří po celé Evropě. Mapování škůdců ve světě je totiž klíčové ke sledování přirozených a invazivních organismů.

Nicméně shánět tyto data je velmi časově i finančně nákladné. Řešením tohoto problému může být Google Street View, pomocí kterého Google nabízí snímky z ulic z obrovského množství měst po celém světě.

Stejně tak nabízí i nějaké speciální místa, jako například Velký bariérový útes v Austrálii či tábor na Mount Everestu.Vědci se zaměřili na bourovčíka jižního, jehož housenky poškozují jehlice a patří tedy k nejhorším škůdcům jižní Evropy, střední Asie a severní Afriky.

Tyto housenky žijí společně a splétají velké bílé hnízda, které jsou lehce viditelné. Mělo by být možné je zkoumat i pomocí Google Street View. Jean-Pierre Rosi, francouzský ekolog pracující ve  francouzské Akademie zemědělství k tomu dodává:

Na začátku tohoto výzkumu jsme měl pocit, že objevujeme velmi netradiční způsob pracování – minimálně takový, který byl pro mě nepředstavitelný.

Vědci se zaměřili na oblast velkou asi 47 tisíc čtverečných kilometrů, která se nedávno stala zamořenou těmito housenkami. Dále tuto oblast rozdělili na bloky velké asi 260 čtverečných kilometrů.

Výzkumníci analyzovali data o přítomnosti či nepřítomnosti těchto hnízd získané pomocí Google Street View. Zjistili, že Google Street View byl přesný v 96% případů.

Nicméně, když vědci zkoumali menší oblast o velikosti necelých 500 kilometrů čtverečných rozdělení na bloky o velikosti 2,6 kilometrů čtverečných, tak je čekalo nemilé překvapení. Google Street View zde byl totiž přesný pouze ze 46%.

Příčinou je pravděpodobně menší pokrytí malých oblastí Googlem. Nicméně s tím jak Google mapuje více a více území, tak tento problém bude čím dal menší. Vědci rovněž podotkli, že všichni škůdci nemohou být takto zkoumáni, ale u velkého množství z nich to je možné.

zdroj: mashable.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru