Jak funguje myš aneb Když prsty tančí a kurzor se hýbe

Jak funguje myš aneb Když prsty tančí a kurzor se hýbe

Chytneme ji automaticky do ruky, prsty připravíme na tlačítka pro klikání a jeden z prstů už tancuje na kolečku. Vlastně ani nevnímáme pohyb prstů a ruky. Soustřeďujeme se na pohyb kurzoru přes ikony na obrazovce. Kursor se prohání po displeji a kam zamíří, tam můžeme kliknutím otevřít aplikaci. Bez myši si nedovedeme představit ovládání programů.

Princip myši

Označení „myš“ je tvarově a možná i pohybově velmi trefné. Vynálezce Douglas Engelbar ji v roce 1963 sice pojmenoval „brouk“, ale později se vžil název známého hlodavce. Tím také odstranil asociace s citově podbarveným „broučkem“.

Myš slouží k přenosu pohybu ruky na obrazovku počítače. Využívá přirozené funkce ruky a prstů. Sledování a kontrola zrakem probíhá jako reflex ve spojení se zrakovým ústrojím.

Druhy myší

První funkční a technicky kvalitní myší byla kuličková myš. Jak napovídá název, byla uvnitř myši umístěna kulička, která reagovala na pohyby ruky. Světelné diody odrážely pohyby na tranzistory a ty měnily světlo na elektrickou energii.

Dalším typem je optická myš. Kuličku nahrazuje moderní čip, který přenáší pohyb ruky na senzor. Takto vyhodnocený údaj putuje do počítače a řídí pohyb kurzoru.

Laserové myši mají podobný princip, ale světelný paprsek je nahrazen laserovým. Moderním zařízením je trackball, který se vrátil ke kuličce, ale místo mechanických pohybů využívá optické snímače.

Připojení myši

Původně byly myši připojovány přes sériové rozhraní. Protože jej blokovaly pro náročnější periferie, obdržely svůj konektor PS/2, který používá i klávesnice. I tyto konektory přenechaly své místo jednoduššímu USB konektoru.

Nejmodernější myši jsou bezdrátové s rádiovým spojením třeba přes bluetooth.

Myší móda

Na trh s myší produkcí dorazila také móda. Existují myši ve tvaru automobilů pro hráče závodních her. Mohou být také stylizovány pro interiér nebo ladit s počítačem. Některé jsou velké a mohutné, jiné miniaturní. Mají výměnná těla, různě jsou podsvícené a mají různý povrch. Nejdůležitější na myši jsou ale její parametry.

Parametry myší

I když se při výběru myši často necháváme unést módou, nejdůležitější je osud, jaký myši chystáme. Pro kancelářské práce bude asi hlavní správné a příjemné držení myši. Rychlost reakce a senzitivitu ocení především vyznavači hraní. Myš by v každém případě měla být pohodlná pro ruku, aby neodkrvovala tkáně a nezpůsobovala křeče. V herním průmyslu je myš hodně namáhaná a měla by mít dobrou výdrž. Pro přenosné počítače se hodí malá přenosná myš, protože ne každý rád využívá touchpadů a jiným zabudovaných technologií, a přitom nosí ještě velkou myš.

Myš se stala nezbytným doplňkem jakéhokoliv počítače. Byly doby, kdy byla komfortem a měla malou životnost. Dnešní myši vydrží dlouho, dobře regují  a jsou pěkné i zdravotně vhodné.

Komentáře

Nahoru