Dnes vyšlo 15 článků

Jak vzniká a funguje Google Street View

Jak vzniká a funguje Google Street View

Google Street View je součástí Google Maps a Google Earth, jedná se o panoramatické obrázky ulic a vybraných lokalit. Letos s jejich doplňováním Google výrazně pokročil a v současnosti je pokrytá většina České republiky.

Co je to Street View?

Jedná se o panoramatické mapy komunikací a některých vybraných lokalit s rozsahem 360° horizontálně a 290° vertikálně. Google spustil službu 25. května 2007, ale teprve v posledních letech začíná být pokrytí opravdu kvalitní. Pomalé mapování způsobila zejména řada sporů kvůli ochraně osobních údajů, protože Google při mapování fotí i osoby a soukromý majetek a řada subjektů i institucí vznesla námitky. V ČR způsobil významnou prodlevu Úřad pro ochranu osobních údajů, nakonec se ale vše vyřešilo a na jaře 2012 byla doplněna většina ČR.

Václavské náměstí v Praze

Václavské náměstí v Praze

Jak Street View vzniká?

Většina panoramat je vytvořena speciální panoramatickou hlavou, která je umístěna na automobilu zhruba ve výši 2,5 m a snímá v intervalu zhruba po 10 m. Panoramatická hlava je osazena 15 kamerami a 3 laserovými dálkoměry, pozice je snímána pomocí GPS. Auta mapují také pokrytí signálem wi-fi sítí, GSM a 3G. Místa nedostupná autem jsou mapována pomocí speciální tříkolky Google Trike.

Google vyvinul i technologii Street View Trekker, přenosnou na speciálním batohu, takže časem se můžeme těšit i na mapování pěších túr. Mezi další zajímavosti patří například sněžný skútr a speciální ruční vozík pro pořizování záznamu v muzeích a galeriích. Více se o použité technologii můžete dozvědět v nápovědě Google.

Pokrytí Street View

V současnosti je většina komunikací v ČR pokryta, ale stále existují místa bez pokrytí. Většina měst je zmapována dobře, ale řada menších vesnic má nasnímaný pouze hlavní tah bez bočních ulic. Některá místa již byla dokonce aktualizována. V některých oblastech je jasně vidět snímání v různých ročních obdobích. Google na zkvalitnění snímkování a pokrytí neustále pracuje, takže se určitě máme na co těšit.

Karlův Most

Karlův Most

Jak se ovládá prohlížení?

Do módu Street view se můžete dostat rovnou z Google Maps maximální přiblížením a poté kliknutím na žlutého panáčka, tam bude vaše výchozí pozice. Úhel pohledu můžete měnit tažením myší. Pohyb dopředu a dozadu je možný kolečkem myši a kliknutím na další bod, na který se chcete přesunout. Pokud vám ovládání myší činí potíže, můžete pohled natáčet směrovkou v levém horním rohu a k pohybu použít navigační růžici dole uprostřed.

Dostupnost

V roce 2008 bylo Street View postupně zpřístupněno i pro mobilní zařízení Apple Iphone, Symbian a Windows Mobile, služba je dostupná i pro Android. Vzhledem k obrovskému objemu dat zatím není služba dostupná offline.

Komentáře

Nahoru