Google Plus: Jak funguje, jaké má funkce a co stálo za jeho založením?

Google Plus: Jak funguje, jaké má funkce a co stálo za jeho založením?

Přibližně před rokem spustila firma Google jeden ze svých mnoha projektů – sociální síť s názvem Google +. Google se již několikrát předtím pokoušel rozjet podobné projekty, ale nikdy nedosáhl takových úspěchů jako s touto sociální sítí. Google + se nestal hlavním konkurentem Facebooku, jak se původně předpokládalo, ale přesto si získal mnoho příznivců po celém světě. Jak jste na tom vy? Ještě nemáte účet?

Historie

Sociální síť byla oficiálně spuštěna dne 28.6.2011. Jak už bylo řečeno, měla se stát hlavním konkurentem dobře známému Facebooku. Ze začátku byla pouze ve  „Field Test“ podobě, tzn. velmi uzavřené beta verzi, která byla přístupná pouze pro pozvané uživatele. Asi měsíc po spuštění měli i samotní uživatelé možnost pozvat své přátele, a tím jejich počet začal neustále narůstat. Pozvánky se staly jakýmsi velmi žádaným zbožím.

Kdo neměl známé, kteří službu používali, musel hledat mezi nejrůznějšími příspěvky na internetových fórech a webových stránkách. Bohužel pozvánky někoho dokázaly odradit, proto došlo ke snížení růstu nově přihlášených uživatelů. Teď, když už je Google + spuštěný v plné verzi, není počet zájemců tak vysoký, jak předtím býval. Dá se tak v podstatě říci, že Google zaspal, čímž se připravil o post „největšího konkurenta Facebooku“.

Jak to funguje?

Jedná se o klasickou sociální síť, která vesměs vypadá velmi podobně jako Facebook (provozovazelé si převzali nápady navzájem). Na hlavní stránce najdete jakousi obdobu Zdi, která dříve nesla označení Stream (dnes už toto označení najdete pouze v mobilní verzi). Můžete zde sdílet libovolně dlouhý příspěvek (tato možnost předtím na sociálních sítích nebyla – čtěte víc), který se dá kdykoliv upravit. Boční navigace jsou také obdobné podoby jako u Facebooku. Jako novinku zavedl Google + skupinový hovor hangout (Facebook přidal tuto aplikaci několik měsíců poté).

Profil

Vypadá úplně stejně jako Timeline od Facebooku. Změna vzhledu profilu byla pro všechny velkým překvapením, protože ji Google provedl bez předchozího oznámení.  Google + vám tedy také umožňuje volbu úvodní fotografie (pokud máte nainstalovanou aplikaci pro mobil, fotografie se vám automaticky nahrávají na web a vy si jen vybíráte, které uveřejníte).

Pod profilovou fotografií máte dva seznamy přátel – ve vašich kruzích a mají vás v kruzích. Na Google+ není nutná zpětná vazba. Můžete si prohlížet příspěvky uživatelů, které si zařadíte do svých kruhů,  aniž by si vás oni sami přidali. Záleží na tom, jestli jsou jejich příspěvky sdíleny jako „veřejné“, „všechny vaše kruhy“ nebo „rozšířené kruhy“ (příspěvky uvidí i uživatelé, které mají vaši známí ve svých kruzích).

Google Cirkles

Hlavní výhodou, kterou Google plus od začátku nabízel, bylo organizování svých přátel a známých do skupin – tzn. Kruhů, které se dají pojmenovat podle vašeho přání. Kruhy umožňují oddělit si své přátele od rodiny a kolegů z práce.

Fungují dokonce tak, že si sami můžete zvolit, co které skupiny a jednotliví uživatelé uvidí. Nejenom fotografie, ale i příspěvky. Tato vlastnost se stala velmi oblíbenou, a to z velmi jednoduchého důvodu. Všichni přece nemusí vidět všechno, ne?

Aplikace v mobilním telefonu

V dnešní době není možné, aby sociální síť neměla svoji aplikaci. Tím spíše, když je od Googlu. Na Google Play si můžete stáhnout stejnojmennou aplikaci, která se vám v mobilu rozdělí na dvě – na Google + a Pokec. Nemusíte si tedy zvlášť instalovat aplikaci, která ovládá pouze chat.

Orientace v základní aplikaci je snadná. Připomíná levou navigaci sociální sítě, když si ji zobrazujete přes počítač. Obsahuje navíc ikonu, která vás rovnou přepne na Pokec. Na horní liště máte ikony na vyhledávání, psaní nových příspěvků a okýnko s počtem upozornění.

 

A co vy? Používáte Google+?

Komentáře

Nahoru