Jak funguje elektronická cigareta aneb Zbaví kuřáka závislosti na nikotinu vdechování páry?

Jak funguje elektronická cigareta aneb Zbaví kuřáka závislosti na nikotinu vdechování páry?

Elektronická cigareta není starým vynálezem. Existuje šest let, ale za tu dobu si už stačila najít mnoho odpůrců i příznivců.

Pravý vychutnávač cigarety a nikotinu nemůže přijít nějaké elektronické cigaretě vypadající skoro jako propiska na jméno. Nikotinový abstinent zase uvítá možnost sáhnout po cigaretové náhražce dříve, než si jde koupit cigaretu pravou. Má vůbec smysl si elektronickou cigaretu pořizovat? Není jen obchodním trikem? Vždyť vydělávat na lidské slabosti je nejlepší zdroj zisku.

Kouření škodí zdraví, i když dědeček kouřil celý život…

Elektronická cigareta vznikla v roce 2006 v Číně a byla patentována. Účelem této náhražky je kompenzace reflexů kuřáka. Po letech kouření má organizmus vyvinutou celou soustavu „zvyků“, které souvisejí s kouřením. A za všechno může mozek.

Nikotin patří mezi tvrdé drogy, protože pracuje stejným mechanizmem. Vyplavuje dopamin v mozku, což způsobuje příjemný pocit, který se dostaví při kouření. Mozek si na drogu zvykne a vyžaduje opakování těchto příjemných pocitů. Jakmile dojde k nedostatku nikotinu, mozek naopak „stávkuje“ a způsobuje nervové a tělesné vypětí. Postupně se vytváří závislost a k vyvolání původního příjemného pocitu je třeba stále více nikotinu. Nakonec kuřák nekouří, aby mu bylo lépe, ale aby se přestal cítit hůře.

Pro užívání cigarety mají kuřáci řadu důvodů. Člověk nerad přiznává svoji slabost. Pokud se rozhodne přestat s kouřením, nastává doba těžkých tělesných a psychických zkoušek. Proto každé zmírnění nebo zlepšení odvykací kůry je přínosem pro léčbu. A tvrzení, že „můj dědeček kouřil denně padesát cigaret a dožil se 80 let“, je sice argumentem, ale z hlediska statistiky naprosto bezvýznamným. Kouření skutečně škodí zdraví a zabíjí. Proto vznikla elektronická náhražka.

Jak funguje elektronická cigareta?

Elektronická cigareta je založena na principu vytváření páry podobné kouři. Po zahřátí kapalné náplně, nazývané e-liquid, dojde k podobnému efektu jako u cigarety. Vytváří se vdechovatelná pára, která nahrazuje kouř. Nedochází však k hoření, nýbrž pouze k odpařování tekutiny. Chemicky se náplň nemění, a proto nedochází k vedlejším účinkům.

E-liquid je složen z propylenglykolu nebo glycerolu. Obsahuje aromatické látky, které připomínají tabák. Může obsahovat určité procento vody, alkoholu a organických kyselin a dokonce i určité množství nikotinu. Ten slouží k oklamání organizmu a měl by být postupně odbourán.

Elektronická cigareta připomíná běžnou cigaretu, ale nemá zápach a neohrožuje zdraví. Nemůže odnaučit kouřit, toto rozhodnutí je plně na kuřákovi. Ale může buď zpříjemnit odvykání, nebo částečně nahradit množství konzumovaného nikotinu.

Z čeho se elektronická cigareta skládá?

Elektronická cigareta se skládá ze tří částí: baterie, atomizéru a náplně. Baterie napájí atomizér, který při potáhnutí vzduchu vytváří páru. Tato pára vzniká ohřevem tekutiny z náplně. Atomizér má mikroprocesor. Vše proběhne jako při kouření běžné cigarety. Na konci cigarety svítí diodové světlo, které se při vdechování červeně rozsvítí a dodává barevný efekt zapálené cigarety. Náplně se vyměňují za nové, nebo se znovu doplní tekutinou.

Nejmodernější cigarety (jako eGo-W) mají tyto technické parametry: délka cca 160 mm (včetně cartomizeru a krytky), šířka 15 mm a váha 50 g. Kapacita baterie je 1100 mAh (cca 1000 potáhnutí), životnost 300 nabíjecích cyklů. Má samočistící funkci a pomáhá vtahování páry vlastním tlakovým zařízením.

Elektronická cigareta slouží k šetrnému kouření. Protože nehoří, ale pouze odpařuje tekutinu, nevdechujete škodlivé látky jako dehet, oxid uhelnatý, metan, kyanid sodný, nitrosaminy, benzpyren, radioaktivní polonium a mnoho dalších látek, které obsahuje klasická cigareta. Takže ani s případnou dávkou nikotinu neobsahuje další zdraví škodlivé látky. A to je její největší výhoda.

Komentáře

Nahoru