Jak funguje crowdfunding v ČR i ve světě?

Crowdfunding je způsob financování, kdy jednotlivci přispívají na určitý projekt, produkt nebo firmu. Poslední dobou je crowdfunding velmi oblíbený a existuje spousta webů, které umožňují dané projekty vyhledat i podpořit.

Crowdfunding je financování lidem. Odborníci tvrdí, že první veřejná sbírka u nás proběhla při stavbě Národního divadla. Dnes se v rámci crowdfundingu praktikuje v podstatě něco podobného. Je to způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá na určitý produkt, projekt nebo firmu. Poslední dobou je tento způsob financování projektů velmi oblíbený a existuje spousta webů, které umožňují podpořit i vyhledat tyto zajímavé projekty.

8661000014_cb0056d718_z

Crowdfunding je dobrovolné financování projektů lidem

Dříve byl pouze rozdíl v tom, že zpráva o potřebě financování projektu se šířila trochu jinak, a to především prostřednictvím tisku. Dnes tuto roli zastává internet. Existuje spousta webových stránek, které pomáhají kreativcům splnit si své sny.

Ještě před dvěma lety znal tento pojem v České republice málokdo. Dnes již polovina republiky mluví například o projektu Trabantem napříč Tichomořím, který byl představen na českém crowdfundingovém webu Startovač. Tomuto projektu se zde podařilo získat 2 814 415 Kč, tedy 563% z požadované cílové částky. Celkem přispělo 3 860 „startérů“.

2015-10-27_104859

Cestovatelský projekt Trabantem napříč Tichomořím měl na Startovači obrovský úspěch

Jak crowdfunding funguje?

Na serverech jsou představeny jednotlivé projekty, kde nechybí informace jako název a popis, kategorie, do které projekt patří, cíle, plán financování, cílová částka, seznam odměn pro investory, či volitelné video.

Prezentace projektu by vždy měla být nápaditá a měly by být zmíněny všechny přednosti projektu. Neměly by chybět poutavé fotografie či video – ostatně, jakým lepším způsobem přesvědčit investory?

Crowdfunding s sebou nese obrovskou výhodu v tom, že se kreativci nemusí nutně zaprodat finančním institucím. Zkrátka… buď přesvědčí internetové publikum a získají na svůj projekt peníze, nebo ne…a lidem budou jejich peníze vráceny, kreativci v takovém případě nikomu nic nedluží.

Na projekty přispěvatelé zasílají finance ve výši dle svého výběru (bývá stanoveno několik možností). Přispět může kdokoliv. Češi dobrovolně a rádi přispívají na projekty týkající se cest kolem světa či kulturní aktivity. Pokud se ve stanoveném čase nevybere cílová částka, přispěvatelé dostanou své peníze zpět a projekt pravděpodobně nebude realizován. Nebo minimálně nebude realizován z financí získaných crowdfundingem.

České crowdfundingové stránky

Zřejmě nejstarším crowdfundingovým webem v ČR je Fondomat.cz. Mezi dnes nejznámější ale patří například již zmíněný Startovač nebo Hithit, dále Kreativci sobě.

2015-10-27_105011

HitHit.com

2015-10-27_105036

Kreativci sobě

Zahraniční crowdfundingové stránky

V zahraničí na rozdíl od českých přispěvatelů lidé rádi financují projekty týkající se aplikací nebo her, velmi oblíbené jsou také nové technologie či designově zajímavé předměty.

2015-10-27_110720

Kickstarter

2015-10-27_110753

Indiegogo

Mezi nejznámější z nich patří Kickstarter a Indiegogo, na Slovensku je velice známý server StartLab.

2015-10-27_110827

Startlab

Zdroj/foto: thisismoney, hithit, flickr

 

Komentáře

Nahoru