Dnes vyšlo 1 článků

Jak Facebook vydělává díky kradeným videím z YouTube?

Na Facebooku se denně setkáváme se spoustou sdílených videí. Faktem ale je, že Facebook takto denně doslova ukradne miliardy zhlédnutí na YouTube.Uživatelé Facebooku totiž denně vkládají na Facebook videa, která stáhli z YouTube, jakoby jim patřila. A sociální síť problém prakticky neřeší.  Jen v prvním čtvrtletí roku 2015 bylo takto ukradeno 725 z 1000 nejsledovanějších videí z YouTube.

Jak Facebook krade miliony zhlédnutí? Na Facebooku se jistě každý den setkáte s nějakým videem. Uživatelé Facebooku stahují videa z YouTube a pak je nahrávají na Facebook, jakoby jim patřila. Tvůrci videí tak prakticky přicházejí o peníze za zhlédnutí, které získávají například z kliknutí na reklamu. Facebook ale pro tento problém prozatím nehledá řešení …

Jak se videa na Facebooku stávají virály

Některá tato videa se stávají virály skrz Facebook. Stávají se ale virálními proto, že Facebook podvádí. Pokud si například pouze prohlížíte hlavní stránku Facebooku, video se spouští samo od sebe a jeho spuštění je započítáváno do celkového počtu zhlédnutí, i když se na něj vlastně nedíváte a zvuk je vypnutý.

Vzhledem k tomu, že se zhlédnutí započítává už po 3 sekundách, je započítáno 90% zhlédnutí, která byla pouze spuštěna. Skutečný počet přehrání videí je pouze zlomkem hodnoty, kterou Facebook uvádí.

Freebooting

Freebooting neboli krádeže videí způsobují, že tvůrci videí v tomto případě nedosáhnou vůbec žádných zisků – profituje pouze Facebook, který dané video ukradl. Navíc, mnohem větší šance je, že uvidíte videa na Facebooku než na YouTube.

Uživatelé stáhnou videa z YouTube a nahrávají je přímo na YouTube, jakoby jim patřila. Tvůrci videí jsou tímto způsobem velice poškozeni, často se totiž vytvářením videí pro YouTube živí. Facebook svými krádežemi tento způsob obživy znemožňuje nebo minimálně velice ztěžuje.Neoprávněnou profitabilitu Facebooku už napadají někteří YouTubeři. Vypadá to, že Facebook bude muset tuto situaci řešit.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru