Jak dlouho trvá superpočítači simulovat 1 sekundu mozkové aktivity?

Během výzkumu chtěli vědci simulovat jednu sekundu skutečné mozkové činnosti. Použili k tomu čtvrtý nejrychlejší superpočítač na světě. Výsledky jsou jednoznačně překvapivé, nikdo z nás by si nedovedl tipovat, ale vidíme, že máme v oblasti výpočetního výkonu ještě co zlepšovat.

Tým složený z japonských a německých vědců provedl dosud největší simulaci nervové aktivity lidského mozku a čísla jsou ohromující a zároveň ponižující.

Pro simulaci činnosti 1,73 miliardy nervových buněk, které tvořily celkem 10,4 bilionů spojení (to představuje pouze 1% celkové nervové sítě člověka) bylo třeba využít 82944 procesorů superpočítače K a 1 petabyte paměti (24 bytů na každé spojení). I stroj vybavený takovými ohromnými čísly však jednu sekundu aktivity lidského mozku simuloval čtyřicet minut.

kcomputer

Japonský K computer

Pokud by výpočetní doba stoupala lineárně s velikostí nervové sítě (pokud… protože nemáme žádné tušení o tom, jestli by to tak skutečně mohlo být), trvalo by téměř 2,5 dne simulovat jednu sekundu činnosti celého lidského mozku.

Přesto jsou ale vědci nadšeni tím, čeho dosáhli.

„Pokud je počítač s výkonem v petaflopech, jako je superpočítač K, schopen simulovat 1% z celé nervové sítě lidského mozku, pak víme, že simulovat celý mozek na úrovni jednotlivých buněk a jejich synapsí bude možné s počítačem o výkonu v exaflopech, který snad budeme mít k dispozici v příštím desetiletí,“ uvádí vedoucí projektu Markus Diesmann.

Ovšem zjistit tajemství lidského mozku není jen otázkou rozsahu výkonu a pokročilého softwaru. I řada jiných firem a institucí, včetně například IBM, pracuje na projektech pro lepší pochopení mozku. Některé z nich dokonce vyvíjí čipy, jejichž cílem je mozek napodobit – i když v mnohem menším měřítku.

Zdroj: gigaom.com

Komentáře

Nahoru