Jak prožívají smrt z přehřátí? Díky vynálezu 10letého chlapce děti už nezemřou!

Od roku 1998 zemřelo jen v USA v rozpálených automobilech přes 700 dětí a každým rokem toto číslo roste. V současné chvíli drží 10letý Bishop Curry v ruce řešení – růžový 3D model krabičky – zařízení Oasis. V budoucnosti by tento vynález měl zachránit životy mnoha dětí, které díky němu nezemřou.

bishopBishop Curry a 3D model zařízení „Oasis“ Zdroj: Independent.co.uk

Nejedná se přitom o první Bishopův vynález. Jeho otec pracuje v koncernu Toyoty (kde synův vynález také představil vedení), je tedy zřejmé, že nápady má mladý vynálezce v krvi. Chlapec z Texasu sestrojil ve svých letech například kanón na ping pongové míčky, domácí katapult nebo navrhoval pro silničáře způsob, jak rozpustit sníh ze silnic, aniž by musela být použita technická sůl. Desetiletý chlapec má v současné chvíli za sebou několik pohovorů s výrobci dětských sedaček, se kterými řešil možnosti, jak zabránit obdobným tragickým událostem.

Jaké je to pro dítě v rozpáleném vozidle?

V tropických vedrech stačí pouhých 30 minut, aby teplota ve voze vyšplhala z běžných dvaceti na více než sedmdesát stupňů Celsia. Vzduch se nehýbe a začíná žhnout. Při úpalu zabíjí teplota, není potřeba přímé sluneční záření.

Po přečtění tohoto textu už své dítě zřejmě nikdy samotné ve vozidle nenecháte. V horku roste vnitřní teplota dítěte, cévy se roztáhnou, aby jimi mohlo protéct k povrchu kůže co nejvíc krve k ochlazení. Postupně putuje k povrchu těla celá třetina krve místo standardních 5 procent, v marné snaze teplotu těla snížit. Potní žlázy pracují na maximum, aby kůži ochladily odpařováním potu z povrchu těla. Dítě začne být dehydrované, bolí ho hlava, naříká. Tělu chybí tekutiny a minerály, není schopno produkovat dostatečné množství potu. Teplota prudce roste i námahou vynakládanou na ochlazení. Dítě už se však nepotí, kůži má suchou a horkou, teplotu i 40 stupňů Celsia – tělo drží zbytek tekutin na činnost životně důležitých orgánů. Dochází k celkovému přehřátí organismu, dítě zvrací, snaží se křikem marně volat mámu.

baby-408262Zdroj: Pixabay.com

Termoregulace selhává a v těle nastávají nezvratné změny – denaturace bílkovin a rozpad buňečných stěn. Dochází ke svalovým křečím. Díte se třese, střídá se u něj horečka a zimnice, poté vyčerpáním utichne. Vylučuje se myoglobin – protein, jenž na sebe váže kyslík a syntetizuje se ve svalech. Za normální situace by ho ledviny odfiltrovaly z krve. Teď je ho však příliš a vyvolá selhání ledvin. Dále kolabují játra a posléze nastává otok mozku. Přestává fungovat CNS a v mozku se po 25 minutách začne ukládat kyselina mléčná. Dochází k totálnímu vnitřnímu rozvratu organismu a smrti dítěte provázené po celou dobu až do bezvědomí velkými bolestmi.

Jak vynález Oasis funguje?

Speciální krabička bude připevněna na dětskou sedačku. Zařízení bude měřit teplotu uvnitř a jakmile dosáhne kritické hodnoty, jež by mohla dítě ohrozit, měl by z ní začít proudit chladný vzduch. Některé zdroje se domnívají, že zařízení bude pouze propojeno s  klimatizací ve vozidle, kterou zapne. Další zdroje sází na tři větráky, které budou umístěny na sedačce (přes sedačku má být přetažen speciální povlak s těmito větráky), nicméně některé zahraniční zdroje mluví opravdu přímo o tom, že by krabička a tato technologie měla emitovat chladný vzduch a tím zchladit teplotu dítěte.

Velice často se však cituje, že technologie není nic nového a všechno již známe. Bishop Curry pouze skvěle všechny tyto věci kombinuje. Počkejme si tedy na prototyp výrobku, kdybychom měli jasno již teď, nečekal by Bishop na udělení patentu. Díky zabudované anténě zařízení Oasis posléze ihned zalarmuje i bezpečnostní složky a rodiče.

Pro uvedení výrobku na trh byla spuštěna kampaň na portálu GoFundMe, kde bylo do současné chvíle vybráno přes 30.000 dolarů. Bishop svůj vynález představil i na Fox News. Momentálně má Bishop provizorní patent a 3D model.

Bishopa k vynálezu této prospěšné záležitosti vyprovokovala tragická událost v sousedství. Zemřelo zde ve vozidle 6 měsíční dítě jménem Fern právě z důvodu přehřátí organismu. Přestože jiště zařízení bude zachraňovat životy, nenahradí rodičovskou zodpovědnost zcela.

Zdroje: Telegraph.co.uk, Independent.co.uk, Mypost.com, Amtrib.com, DailyMail.co.uk, Zena.cz, Magazin.eurozpravy.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru