Jak by se mohl uplatnit představený robopes?

Společnost Boston Dynamics, která vyvíjí roboty pro americkou agenturu DARPA, před týdnem zveřejnila video svého robotického psa, který se jmenuje Spot. O společnosti bylo od roku 2013, kdy ji koupil Google, slyšet hlavně v souvislosti s dvounohým robotem Atlas a nejrychlejším robotem Cheetah. Teď ukazují další vynález, na kterém celou dobu pracují.

Spot váží přes 70 kilo, má čtyři nohy a je určen pro vnitřní i venkovní použití. Možná vás překvapí, že na začátku videa vypadá, jako kdyby neměl hlavu, a přestože je to děsivé, on ji tam skutečně nemá. Hlava je totiž snímací, takže ji můžete podle potřeby oddělat. Obsahuje senzory, je potřeba při pohybu po nerovném terénu.

Ve videu se Spot prochází po chodbě, ustojí kopnutí, poradí si se schody, vyleze na kopec a zvládne běhat. Chvílemi je skoro těžké uvěřit, že se díváte na robotického psa.

robopes

S videem ale nebyly zveřejněny žádné informace o tom, k čemu by takový robopes mohl být užitečný. V současné době je to ve hvězdách, nicméně můžeme si domýšlet.

Hledač bomb

Robopes by mohl být vybaven speciálními senzory, které by nahrazovaly psí čich a zvládly vyčmuchat bomby. Pak by nebylo třeba riskovat životy skutečných psů.

Policejní pes

Spot by sice nemohl zločince kousnout, ale mohl by použít třeba omračující zbraň nebo slzný plyn. Bohužel ale ještě neumí skákat přes ploty.

Záchranář

Mohl by být nasazován do akcí po přírodních katastrofách, aby našel přeživší. Pokud by bylo prostředí příliš nebezpečné pro lidské záchranáře, mohli by vyslat čtyřnohého robota. Možná by uvězněné lidi nezvládl vytáhnout, ale mohl by jim donést jídlo a pití, aby vydrželi, než si pro ně přijdou záchranáři.

boston_dynamics

Vodící pes

Spot by mohl dělat společnost také nevidomým nebo neslyšícím. Každodenní běžné úkony by hravě zvládl.

Ovčácký pes

Dal by se ovládat třeba z tabletu z pohodlí domova, aby nahnal domů krávy, ovce a další zvířata. Taky by mohl sloužit jako hlídací pes, aby odradil vlky a jiné šelmy. Samozřejmě za předpokladu, že by se ho zvířata, která by hlídal, nebála.

V tom tkví vlastně docela velký problém. Všechny výše uvedené možnosti využití jsou moc pěkné, ale za předpokladu, že by se spousta lidí a zvířat robotického psa bála, jsou nereálné. Určitě to nepůjde tak rychle, svět si nejdřív na roboty bude muset zvyknout.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru