Jak budou vypadat telefonní budky, pokud přežijí?

Kdy naposledy jste použili telefonní budku? Nevzpomínáte si? No ano, už několik let prostě nejsou v kurzu. Jsou pouze pozůstatkem minulé éry? Ne nutně, možná by jen potřebovaly trochu přizpůsobit dnešnímu modernímu světu.

Dávné začátky

Koncem loňského roku starosta New Yorku Mike Bloomberg oznámil, že se chystá nově využít 11000 telefonních budek ve městě. Mnohé z nich pochází z roku 1999 – přemýšlejte o roce 1999. Nebyl Twitter, Facebook, žádné chytré telefony, natož dotykové obrazovky. V té době se rodil Google soustřeďující se výhradně na vyhledávání.

Telefonní smlouvy těchto budek skončí v roce 2014. Město tak chce přebudovat nevyužité části, které po nich zůstanou jako nástroje pro Wi-Fi připojení. Kancelář starosty obdržela více než 125 návrhů zdokonalení telefonních budek, které pojednávaly o jejich novém designu a užitečnosti. Úspěch slavil návrh NYfi (parodie na Wi-Fi – vlastně New York Wi-Fi).

Rozhodlo se telefonní budky využívat jako automaty pro hledání cesty. Design jde nad rámec a představuje interaktivní mapu. A zatímco jsou telefonní budky dnes soustředěny na Manhattanu, nové telefonní budky budou šířeny ve všech pěti čtvrtích, v komerčních i obytných oblastech.

„Nevzpomínám si na den, kdy jsem šel ven a nikdo se mě nezeptal na cestu,“ uvádí jeden z autorů s podtónem překvapení, když v dnešní době má většina obyvatel a turistů chytré telefony.

Všichni byli také překvapeni, že přestože se přihlásilo tolik návrhů, několik z nich se shodlo na stejném nápadu. Téměř všechny prostě naznačovaly totéž, ten stejný účel – hledání cesty.

Význam hledání cesty

Nyfi je prvek pomáhající při hledání cesty. Byl inspirován iniciativou obyvatel, jejímž cílem bylo zjednodušení využívání dopravní infrastruktury, aby město mohlo udržet rostoucí cestovní ruch. Tím, že bude v lidech cestujících autobusem či vlakem podporovat pěší chůzi, by si město udrželo cestovní ruch, ale zároveň by se stalo i zdravějším.

nyfi

Na interaktivní digitální mapě si tak budete moci zjistit trasy cyklostezek nebo metra, zjistit, kdy jede další vlak nebo autobus, která kina jsou právě v provozu, sledovat, co se děje ve městě, a dokonce se i podívat, jaké bude počasí. NYfi vytvoří z telefonní budky interaktivní portál pro informace a služby, Wi-Fi hotspot a základ pro budoucí využití. Co dělá NYfi ještě užitečnější, je skutečnost, že všechny tyto informace budou digitalizované, což znamená, že mohou být snadno přeloženy. Výzkumy ukázaly, že existuje více než 800 jazyků a dialektů, jimiž se v New Yorku mluví, a přesto je většina značení metra a autobusů v angličtině, španělštině a možná v asijských jazycích. V případě, že by byl nástroj jazykově dostupnější, měl by být i více používán.

Futuristický design

Tyto dynamické mapy a funkce mohou znít jako vize do budoucna, ale některé z těchto technologií už jsou v jiných městech využívány. Ve skutečnosti je prý důležité, že většina z částí, ze kterých se budou nové telefonní budky skládat, nejsou žádnou novinkou. Jsou to technologie, které už existují.

nyfi2

Počítá se také s tím, aby telefonní budky nějaký čas přežily. Jestliže je dnes primárním rozhraním zařízení dotyk, v příštím desetiletí to asi budou příkazy pomocí gest (známé Leap Motion). A nové telefonní budky musí být dostatečně flexibilní, aby přežili i technický rozvoj. NYfi budou využívány ne jako řešení, ale jako platforma, na které vývojáři a inženýři mohou stavět nové vzrušující technologie, aby se přizpůsobovaly novým trendům.

Nový design „krabic“ stojících na ulici by mohl nabídnout elegantní, kompaktní a adaptabilní alternativu s nesčetnými funkcemi a také základ, na kterém bychom mohli používat budoucí technologie. Telefonovat z budky už je přece jenom trochu přežitek, ne?

Zdroj: mashable.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru