Jak bude vypadat internet v roce 2025?

Jak bude vypadat internet v roce 2025?

Jak bude internet vypadat za 11 let? Bude stále svobodný, nebo zde bude plno omezený? Bude přístupný všem, nebo jenom malému procentu lidí? Na tyto a další otázky se rozhodli vědci z Pew Research. A už dopředu vám prozradíme, že zase tak špatně to nevypadá.

 

Na tomto průzkumu se podílelo více než 1 400 technologických expertů ze všech možných oblastí – z médii, neziskových organizací, ale i z velkých korporací. Díky takové rozmanitosti lze tyto výsledky považovat za důvěryhodné.

Těmto expertům byla položena vcelku obyčejná ANO/NE otázka: „ Budou zde do roku 2025 významné změny a překážky, které omezí dnešním lidem možnost získávat a sdílet informace?“

35% lidí řeklo ANO, 65% NE. Necelé 2/3 expertů vidí tedy naši budoucnost růžově. Dále jim byla položena další, doplňující otázka: „ Jaké jsou největší hrozby svobodného internetu?“ Pew Research tyto odpovědi rozdělil do 4 skupin.

Zásah vlády

Jako příklad lze uvést tureckou vládu, která krátkodobě zablokovala Twitter. A podobnými výhrůžkami hrozilo i Rusko. A určitě bychom mohli jmenovat i další státy. Internet v čele se sociálními sítěmi je skvělým nástrojem k vyvolání lidových protestů.

Navíc zde jde jednoduše sdílet všechny informace – i ty, co se vládám jednoduše nehodí. Vlády si toto samozřejmě uvědomují a experti se bojí, že budou chtít proti internetu zakročit.

Již nyní Google filtruje určité věci na základě nového nařízení EU

Již nyní Google filtruje určité věci na základě nového nařízení EU

Vlády se podle nich naučí pracovat s moderními technologiemi a blokace budou tak čím dal více účinnější. Samozřejmě to všechno budou prezentovat jako nutné bezpečnostní opatření, takže to ze začátku ani nevyvolá moc rozruch.

Špehování

Určitě jste již slyšeli o aféře kolem americké bezpečnostní agentury NSA, která tajně shromažďovala soukromá data. A nebýt Edwarda Snowdena, asi by nás naplno špehovala i do dnes.

Navíc často slýcháváme o tom, jak byla nějaká stránka hacknuta a unikli soukromé data, včetně hesel. V poslední době je to například eBay. Výsledek? Lidé se budou čím dal více bát internetu.

Edward Snowden - muž, který prozradil odposlechy NSA přes Verizon a projekt PRISM

Edward Snowden – muž, který prozradil aféru s odposlechy NSA

A pak je tu v posledních dnech kauza, kdy si Facebook jenom tak hrál se svými uživateli v zájmu experimentu. Soukromí na internetu je tedy zatím velkým problémem a kdo ví, jestli se do roku 2025 vyřeší.

Komerční tlak

Vlády a národní bezpečnostní agentury nejsou jediným rizikem. Na internetu se totiž točí i obrovské peníze. A toho firmy chtějí pochopitelně využit. V poslední době se například mluví o zpoplatnění obsahu internetových médií.

To samozřejmě samo o sobě není nic hrozného. Ale může to vést k dalším věcem – například k porušení síťové neutrality. Že nevíte o co jde? Princip síťové neutrality je jednoduchý – uživatelé by měli mít přístup na všechny internetové stránky.

V politickém světě platí, že kdo má peníze, má i moc. Je tedy možné, že obrovské nadnárodní korporace si prosadí přístup na některé části internetu jenom za velký finanční poplatek. Tím by byla samozřejmě narušena svoboda internetu.

Samozřejmě tomuto můžou alespoň částečně zabránit poskytovatelé internetu. Nicméně zájmy běžných uživatelů mají pro ně velmi malou cenu. Je tedy otázkou, jestli v budoucnu svobodna internetu padne kvůli lobbování ze strany korporací.

Příliš mnoho informací

Čtvrtá reálná hrozba je asi ta nejméně očekávaná.  Již nyní je někdy problém na internetu něco najít, protože je zde až moc informací. A do roku 2025 se to určitě samo nezlepší.

Jsou tedy 2 možnosti – buď tomu nechat volný průběh, nebo se to pokusit nějak regulovat. A s tím přichází i riziko, že tyto regulace budou příliš velké, a na Internetu bude najednou málo informací.

I Facebook často mění své zobrazovací algoritmy, tedy i zde je riziko...

I Facebook často mění své zobrazovací algoritmy, tedy i zde je riziko…

Zajímavý paradox, že? Internetové vyhledávače pravidelně vylepšují své algoritmy- a je možné, že ho jednou vylepší „špatně“, a velké množství obsahu bude fakticky nepřístupné.

Závěr

Vždy je tu riziko, že i experti se pletou. Internet v roce 2025 může být mnohem svobodnější, ale může být i  „horší“ kvůli zatím neznámým hrozbám. Každá z těchto čtyř obav může učinit internet méně svobodným, ale rovněž žádná z nich se nemusí naplnit.

Ale stejně jako nejlepší sci-fi literatura, i tyto výzkumy nám říkají, čeho se bojí dnešní společnost. A kdo ví, třeba se tomu za pár let budeme už jenom smát.

Zdroj: theverge.com, pewinternet.org, marketwatch.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru