Jak bude fungovat snímač otisků prstů pro iPhone

Jak bude fungovat snímač otisků prstů pro iPhone

Máme tu zdánlivě jasný důkaz, takže snímač otisků prstů skutečně bude. Tedy asi. Protože samotná technologie není vůbec jednoduchá. Odborník na biometriku vysvětluje, že největší problém je s tím, že takový snímač moc dlouho nevydrží. Jak to hodlá Apple vyřešit?

Po měsících pověstí a spekulací se zdá, že se vynořil důkaz, který opravdu potvrzuje, že budoucí iOS zařízení bude mít vestavěný senzor na čtení otisků prstů. V iOS7 byl nalezený skrytý kód, který odkazuje přímo na funkci otisků, takže bychom se jí brzy mohli opravdu dočkat.

beta-ios-7-fingerprint

Vývojář Hamza Sood objevil skryté významy naznačující čtečku otisků prstů.

Myšlenka uvedení senzorů na čtení otisků prstů v mobilních zařízeních však budí celou řadu otázek. Jak to bude fungovat? Jak dlouho to vydrží? Na co se to bude používat? Něco ze své moudrosti se nám rozhodl předat expert na biometriku Geppy Parziale.

Geppy má více než patnáct let zkušeností a odborné praxe v této oblasti a jeho patenty a vynálezy na snímání otisků prstů používá několik vládních agentur USA. Není tedy třeba zdůrazňovat, že je více než způsobilý vyjádřit svůj názor na toto téma.

Bylo by (bude) to problematické

Geppy na InvasiveCode píše, že pokud by se Apple opravdu rozhodl dotykovou technologii na snímání otisků prstů používat, bylo by tu několik problémů. Technologie by vyžadovala speciální optické čočky a systém osvětlení.

„Neustálé používání senzoru začne časem ničit kondenzátory a snímač otisků prstů přestane fungovat. Aby se tomuto problému předešlo, je v průběhu výrobního procesu povrch snímače pokryt izolačním materiálem (především křemíkem zpracovaným tak, aby se z něj stala izolační vrstva), který chrání kovový povrch. Dotykový displej vašeho iPhonu je vyráběn stejným způsobem. Ovšem vrstva na povrchu snímače otisků prstů nemůže být příliš silná, jinak by elektrony z vašeho těla nemohly dosáhnout kovového povrchu senzoru a nevytvořil by se otisk. Takže snímač by musela chránit jen tenká vrstva, která by se používala k prodloužení životnosti senzoru, ale nepřetržité používání by povrch zničilo, takže by bylo zařízení nepoužitelné.“

Ale není to jen neustále používání, o co se musíte starat. Přemýšlejte o všem, čeho se celý den dotýkáte, jak zpocené a mastné ruce a prsty někdy máte. Když se dotknete snímače otisků prstů, uloží i všechny tyto věci. Snímač automaticky ukládá vše, co se kdy objeví na povrchu.

„Výrobci snímačů otisků prstů, včetně AuthenTec, v této oblasti nikdy nedosáhli velkého úspěchu. To je důvod, proč není běžné vidět čtečky otisků prstů na automobilech, noteboocích, u vchodových dveří domů nebo na kreditních kartách.
Výrobci se sice mohou snažit, aby senzor vydržel déle, ale dříve nebo později zařízení stejně přestane správně pracovat. Společnosti jako Motorola, Fujitsu, Siemens a Samsung se snažily integrovat čtečky otisků prstů do svých notebooků a přenosných zařízení, ale nikdo z nich s tím kvůli špatné trvanlivosti snímací plochy nepochodil.“

Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto věci, je těžké si představit, že by Apple opravdu do příštího iPhonu integroval čtečku. Cokoliv vás napadne – odemčení zařízení, aktivace telefonu, mobilní platby – to vše vyžaduje, aby senzor neustále pracoval a byl 100% přesný.

fingerprint

Otisk prstu, který by šlo získat snímačem.

A to s dnešním stavem technologií není moc pravděpodobně. Jedině kdyby snad Apple měl nějaké eso v rukávu. Má něco, co ostatní neznají? To je teď těžké říci, ale během několika nadcházejících měsíců se to dozvíme.

Zdroje: idownloadblog.com, invasivecode.com

Komentáře

Nahoru