Jak britská policie rychle a bez oprávnění stáhne data z vašeho telefonu

Policie Spojeného království začala používat novou technologii, se kterou je nyní schopna stáhnout soukromý obsah vašeho telefonu během několika minut, aniž by k tomu potřebovala příkaz. S novým přístrojem lze získat všechny druhy informací, včetně údajů o poloze, smazaných obrázků a šifrovaných zpráv. Tyto údaje může v současné době využívat u podezřelých, obětí a svědků.

O vydání příkazu ke stažení jakýchkoli dat se rozhoduje případ od případu. V Derbyshire a Wiltshire může policie dokonce stáhnout obsah telefonu bez vědomí podezřelého.

Odpůrci v čele s londýnskou neziskovou organizací Privacy International nesouhlasí s tím, že by měla mít policie přístup k těmto údajům bez nutnosti příkazu.

„Neexistuje žádný limit na objem dat, který policie může získat,“ varovala Millie Graham-Woodová, advokátka Privacy International.

Obstarávání příkazů policejní práci zdržuje

Policie se brání tím, že projít pokaždé procesem získání příkazu je naprosto „nepraktické“.

„V řadě případů musí mít vyšetřovatelé velmi rychlý přístup k tomu, co na mobilním telefonu je, aby mohli vědět, zda mohou zatknout pachatele a ochránit tak veřejnost od dalších trestných činů,“ řekl bývalý vrchní strážný sir Peter Fahy.

Mluvčí ministerstva vnitra řekl BBC, že policie potřebuje „příslušné pravomoci k potírání zločinu“.

„Současné právní předpisy umožňují přístup k údajům, pokud existuje důvodné podezření, že obsahují důkazy týkající se trestného činu a teprve potom řeší, aby byl postup v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a lidských práv“, uvedli.

„Vláda má jasno v tom, že použití všech policejních pravomocí musí být nezbytné, přiměřené a zákonné.“

technologie stahování

Britové nemají povědomí o svých právech na soukromí

Technologie byla zavedena velmi rychle a tiše, bez veřejné debaty, což znamená, že většina lidí si vůbec neuvědomuje, jak snadno a rychle může být jejich soukromí v mobilu odkryto.

Nezisková organizace Privacy International chce nyní okamžitě prověřit situaci a zahájit kampaň na zvyšování povědomí veřejnosti.

Z 47 policejních složek, které Privacy International kontaktovala, pouze osm přiznalo, že zavedly pokyny pro používání technologie.

Privacy International poukazuje také na zneklidňující skutečnost, že policie může běžně získávat přístup k osobním heslům, vyhledávání na internetu a k obsahu e-mailů bez předchozího svolení.

Novou technologii v současné době používá nejméně 26 policejních složek v Anglii a Walesu, zkouší se už také ve Skotsku, ale v Severním Irsku se zatím nepoužívá.

Zdroj, text/foto: https://www.dailymail.co.ukhttps://trungcollection.com

Vystudovala český jazyk, který je zároveň jejím celoživotním koníčkem. Nyní je na mateřské dovolené, takže rodině věnuje většinu svého času. Má ráda cestování a výlety, hudbu a ráda si pochutná na dobrém jídle a vínu.

Komentáře

Nahoru