Izraelská vláda chce vystěhovat squattera z jeskyně, kterou si 50 let budoval

Propracovaný izraelský dům, který byl kdysi malou středomořskou jeskyní, je oblíbeným cílem místních památkářů. Nissim Kahlon během půl století proměnil malou jeskyni na středomořské pláži v důmyslný podzemní labyrint plný vytesaných tunelů, detailně propracovaných mozaikových podlah a sítě schodišť a komnat.
V tomto jedinečném uměleckém výtvoru, který je oblíbeným cílem místních zvědavců, žije a 77letý Kahlon ve svém podzemním domově ochotně vítá návštěvníky. Nyní ho chce izraelská vláda vystěhovat. Padesát let poté, co se Kahlon do domu nastěhoval, mu izraelské ministerstvo pro ochranu životního prostředí doručilo výzvu k vystěhování s tím, že stavba je nelegální a ohrožuje izraelské pobřeží.
„Místo aby mě povzbuzovali, očerňují mě,“ řekl Kahlon, který sedí ve svém mozaikou obloženém obývacím pokoji a ubaluje si cigaretu. Za jeho okny orientovanými na západ se třpytilo slunce na moři. Kahlon žil v roce 1973 ve stanu podél pláže Herzlija severně od Tel Avivu, když se podle svých slov začal škrábat do pískovcových skal a přestěhoval se do vytesané jeskyně.
Postupem času se jeho jednoduchá díra ve zdi změnila v opravdový hrad z písku na steroidech, naplněný recyklovaným dřevem, kovem, keramikou a kamenem. Téměř každý povrch jeho hlavní místnosti je pokrytý propracovanou mozaikou z vyřazených dlaždic všech barev, které během let posbíral z popelnic v Tel Avivu. Recyklované skleněné lahve slouží jako dekorace a izolace na vnějších stěnách.
Každá stěna v labyrintovém komplexu je zakřivená a schodiště se ohýbají a větví skrz skalní podloží do komnat s různým designem a účelem. Komplex má v mnoha místnostech vodovod, telefonní linku a elektrické osvětlení a Kahlon trvá na tom, že jeho stavba je robustní.
„Z kamenů, které vytěžím, udělám odlitek a postavím zeď. Není tu žádný odpad, jen materiál,“ řekl. Kahlon řekl, že už v roce 1974 dostal příkaz k demolici, který nebyl nikdy proveden. Od té doby prý až do loňského roku neslyšel od úřadů žádný odpor. Vystěhování je pozastaveno do konce tohoto měsíce, aby měl čas na odvolání.
Přiznává, že nikdy nedostal stavební povolení a radnice mu před lety zavřela restauraci na pláži, kterou si otevřel. Jeho hlavním argumentem však je, že místní úřady připojily jeho jeskyni k elektrické síti již před desítkami let.
„Já odtud neodejdu. Jsem připraven na to, že mě tu pohřbí,“ řekl Kahlon, drsný, ale sympatický žvanil s šedivým plnovousem a baretem. „Nemám kam jít, nemám jiný domov.“
Zdroj, foto: www.pexels.com
Komentáře