Ivo Lukačovič – životopis zakladatele Seznam.cz

Ivo Lukačovič – životopis zakladatele Seznam.cz

Zakladatel současně nejnavštěvovanějšího média českého internetu a také českého vyhledávače Seznam.cz. Jedná se o možná nejznámějšího českého internetového podnikatele. Přečtěte si více o jeho životě a o tom, jak zakládal nejznámější český vyhledávač!

„Seznam jsem založil vlastně náhodou.‘‘ prohlásil na své přednášce.

První náznak geniality

Ivo Lukačovič (narozen 7. 2. 1974 v Praze) si od mala přál být kosmonautem. Byl nesmírným introvertem, neměl žádné kamarády, ale stále seděl za stolem a neustále něco kreslil. V 10 letech se naučil programovat v Assembleru a sám si naprogramoval hry, o které se v té době velmi zajímal. Strašně mu vadilo, že musí hrát hry u počítače, u televize a toužil hrát tyto hry také ve škole. V 10 letech podal svůj první patent na Úřad průmyslového vlastnictví – jeho prvním “patentovaným vynálezem” byla malá krabička s několika tlačítky a kazetkami, která umožňovala hrát hry kdekoli. Z úřadu přišel malému Ivovi dopis, že nelze nápad patentovat, lze patentovat pouze technické řešení tohoto nápadu. O několik let později vymyslela firma Nintendo podobnou krabičku – naprosto totožnou s tím, co vymyslel Ivo Lukačovič. Tehdy mu došlo, že sice důležité je něco vymyslet, ale daleko důležitější je poté tento nápad realizovat.

Co vystudoval Ivo Lukačovič?

Studovat začal fakultu strojní s tím, že stát se leteckým konstruktérem je to, čím chce v životě být. Studium ho nebavilo, začal studovat na ČVUT, pak také fakultu strojní, ale stále cítil, že to není to pravé. Bavil ho překvapivě jeden předmět – počítače. Počítačová učebna vybavena stroji, které pracovaly pouze v textovém režimu a které nikdo neuměl přepnout do grafického režimu. Ivo napsal program, který toho dokázal s grafickými efekty daleko navíc. Z programu byla nadšená celá fakulta a vyučující mu řekla, že je ho na fakultě strojní škoda, že by měl jít na FEL (Fakulta elektrotechnická na ČVUT). Tam mu bylo řečeno, že přišel už pozdě. Ivo to nevzdal a našel si nejvýše postaveného člověka na ČVUT, napsal mu osobní dopis a poslal ho. Za 15 dní mu zavolali, že byl přijat.

Co předcházelo založení stránky Seznam.cz?

V roce 1994 Ivo získává první zkušenost s internetovým tvořením. Zakládá stránky Járy Cimrmana, i zde možná pramení ona láska k legendárnímu českému všeumělovi, která pak vykradovala projektem Jarmara.at. Z úspěchu této stránky byl tak nadšen, že se rozhodl udělat první český vyhledávač Seznam.cz.

,,Když se pak objevily první zahraniční vyhledávače, fascinovalo mě, že tam člověk zadá klíčové slovo a ono to něco najde. Takže jsem v roce 1995 v programovacím jazyce Perl napsal svůj vlastní vyhledávač a v květnu roku 1996 jsem jej spustil.“ řekl v jednom ze svých rozhovorů.

Založení stránky Seznam.cz

V květnu roku 1996 vzniklo první logo Seznamu a samotná stránka. V této době byl internet pro většinu Čechů neznámý, Seznam si proto zpočátku nevydělal ani na splacení investic. To bylo 50 000 Kč, které měl Ivo našetřené. O Seznam se ale začali zajímat novináři. Firmy i jednotlivci projektu uvěřili a na tomto začínajícím webu si začali platit reklamu.

V roce 2000 švédská investiční společnost Spray International investovala první peníze do rozvoje Seznamu. S tím se v roce 2001 Seznam změnil na akciovou společnost Seznam.cz, a.s. V roce 2001 se Seznam rozrostl o zpravodajství, TV přehled, předpověď počasí, kulturní a finanční přehledy, mapu ČR a komunitní službu Lide.cz, díky které se ještě zvýšil počet návštěvníků stránky. V roce 2005 Seznam nahradil dosavadní fulltextovou technologii svou vlastní.

Tu vyvíjí a provozuje dodnes. Ve stejném roce koupil seznam společnost ATC, která provozovala freemail Email.cz. Seznam službu včlenil a nyní provozuje domény @seznam.cz i @email.cz.

V roce 2006 se Seznam přestěhoval z ulice v Praze Košiřích do kanceláří v ulici Radlická na pražském Smíchově (dnes sídlí Seznam na Andělu, kam se přestěhoval v roce 2012). V tomto roce ze Ivo Lukačovič vzdal přímého vedení Seznamu a předal jej kamarádovi ze školy Pavlu Zimovi, který v Seznamu působil jako technický ředitel. On sám působil v pozici vizionáře a ve firmě drží 70% podílu. V roce 2007 koupil Seznam podíl společnosti Global Inspiration, s.r.o., která provozuje videoportál Stream.cz.

V roce 2008 se poprvé začalo spekulovat o prodeji Seznamu. Při otázce, zda by Ivo Lukačovič Seznam prodal, vždy odpověděl, že o tom v žádném případě neuvažuje. V roce 2010 byla společnost poprvé v soutěži Křišťálová lupa předběhnutá společností Google vlastnící nejznámější vyhledávač na světě. Ale ve stejném roce získal Seznam v této soutěži 5. místo za nově připojené Mapy.cz,  1. místo za emailovou službu SeznamEmail a 2. místo za službu Lide.cz. V roce 2011 se stal Seznam 100% vlastníkem společnosti Global Inspiration, s.r.o. V dubnu spouští odvážnou podobu bulvárního serveru Super.cz.

Seznam nyní (2012,2013)

Pavel Zima odešel z pozice a stal se generálním ředitelem. Na jeho místo nastupuje Michal Feix.

Na konci roku 2012 se Seznam stěhuje do kanceláří na pražském Andělu. Pro své zaměstnance vybudoval horolezeckou stěnu, tři velké terasy a posilovnu. I když se o tržní prvenství v poslední době přetahuje s Googlem, který ho dohnal jen díky velkému marketingovému úsilí, má stále velkou výhodu. Vždyť většině Čechů se stále po vyslovení slova internet vybaví portál Seznam.cz. Ale zase na druhou stranu jejich vyhledávací algoritmus poněkud za Googlem zaostává a možná i díky tomu se Seznam zaměřuje spíše na jiné aktivity, než primárně na vylepšování jediného českého vyhledávače (spouští a provozuje obsahové weby, PPC systém Sklik, Mapy.cz a jiné další služby).

Ivo Lukačovič mimo Seznam

Ve svém volném čase Ivo Lukačovič často sportuje a cestuje.

,,Navštěvuji zejména exotické krajiny, procestoval jsem podstatnou část Asie a byl v Jižní Americe,“ poznamenává Ivo Lukačovič, „ze sportů se věnují takovým běžným pohybovým aktivitám, jako je jízda na kole, squash a lezení na stěně.‘‘

Také rád čte a má slabost pro plachetnice, ve kterých s přáteli závodí a také se již zúčastňil i několika závodů. Ivo Lukačovič také sponzoruje hrocha v pražské ZOO a podporuje Junák – svaz skautů a skautek ČR.

V roce 2007 udělal svou první přednášku s názvem ,,Seznam jsem založil vlastně náhodou‘‘ na které řekl, že založení Seznamu bylo díky třem vlastnostem: lenost, štěstí a intuice.

Celá přednáška zde: https://www.video.muni.cz/public/Seznam/Lukacovic.avi

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam.cz

https://byznys.ihned.cz/c1-54962970-zakladatel-seznamu-lukacovic-miri-mezi-dolarove-miliardare-tvrdi-to-forbes

https://programujte.com/clanek/2007061202-ivo-lukacovic-seznam-cz-jsem-zalozil-vlastne-nahodou-zaznam/

https://www.lupa.cz/clanky/ivo-lukacovic-seznam-delaji-neznami-lide/

Foto:

https://www.dreamlife.cz/svet-uspesnych/podnikani/ivo-lukacovic-uspesny-plavec-ve-vodach-ceskeho-internetu/article.html?id=893

Komentáře

Nahoru