Ivan Sárközi: PageRank je jakýmsi odleskem čistoty stránky

Ivan Sárközi:  PageRank je jakýmsi odleskem čistoty stránky

Pana Sárköziho znají pod přezdívkou “drago” hlavně lidé pohybující se v IT marketingu. Obchoduje s reklamou, zajímá se o programování a vývoj webových stránek. Píše známý a vysoce navštěvovaný blog 404m.com, kde publikuje články právě ze světa IT podnikání, svoje postřehy a zároveň tak radí mnoha dnešním podnikatelům. Je moderátor podnikatelského fóra Webtrh.cz a v našem rozhovoru jsme ho vyzpovídali na téma Pagerank a diakritika v českých doménách.

Téma Pagerank a hodnota webových stránek je velice často diskutovaným problémem dnešních webmasterů. Stejně tak i Pagerank a pozice ve vyhledávání, což se dá nazvat i broukem v hlavě mnoha lidí. Naopak téma zaměřené na diakritiku v doménách je spíše zahanbováno, než vychvalováno. Uvidíme, jak celou věc uvidí pan Sárközi.

Pagerank, hodnota webů a pozice ve vyhledávání

Pane Sárközi, jak vnímáte hodnotu PageRank vašich webových stránek? Co pro Vás znamená a kdy se podle ní řídíte?
Na PageRank se jen hezky dívá a také dobře se prodává. Je to přežitek, za který se ale dobře platí, tak proč neprodávat. A co znamená? Že stránka splňuje naprosto všechny podmínky společnosti Google. Neleží na ní žádná penalizace, takže výměnou odkazů určitě něco získám.

Je správně, že se majitelé webových stránek při prodeji reklamy zajímají právě o PageRank namísto například návštěvnosti, umístění reklamy a podobně?
Pokud je někdo ochotný zaplatit za odkaz v liště, který je třeba jen na jedné stránce a je naprosto netématický, tak je to jeho věc. Mě přijde daleko efektivnější investovat, místo do odkazu v liště na měsíc, do tématického PR článku, kde bude trvalý odkaz, který nám navíc přivede reálné lidi. U dobře napsaných a cílených PR článků se dá návratnost měřit často i na hodiny.

Má samotný PageRank nějaký vliv na pozici ve vyhledávání?
Přesně tahle otázka mate lidi už dlouhou dobu. PageRank je jakýmsi odleskem čistoty stránky. Znamená to, že na ní vede dostatek follow odkazů a není penalizována. Odkaz z ní však určitě neuškodí.

Má cenu vůbec PageRank vnímat? Jak může případnému správci webové stránky více pomoci?
No, odkazy s GPR 5+ mu mohou zaplatit například roční hosting a doménu.

Má PageRank nějaký vliv na cenu webové stránky, respektive pouze domény?
Google si to hodně hlídá, ale vzhledem k tomu, jak jdou domény s GPR 5+ na dračku, tak určitě má. Ale o GPR se dá přijít velice snadno.

Měl by hodnotu projektu udávat i rank, jako je PR? Třeba při PR5, se už zajímá více lidí, proč tomu tak je?
Tak záleží v jaké cenové relaci se projekt nachází, pokud je to nějaké minisite s cenou v řádech tisíce korun, tak se GPR 5 určitě počítá, ale stačí změnit strukturu stránek nebo prolinkování a z GPR 5 je rázem 4ka. Já rozhodně nedoporučuji dívat se na GRP, je to fajn přilepšení u prodeje odkazů, ale to je tak všechno…

Domény s diakritikou v česku

Jaký máte názor na zavedení diakritiky ve světových doménách, jako je například .eu?
Domény s diakritikou jsou nutností stejně jako diakritika v emailech. Je to pokrok, který je potřeba.

Hodnotíte kladně snahu o zavedení této chválené i kritizované podoby domény .cz?
Samozřejmě. Češi používají diakritiku, tak proč se omezovat?

Pokud by se skutečně stalo, že by se diakritika v .cz doménách zavedla, jak si myslíte že by na to zareagovali majitelé webových stránek?
Zřejmě by si v předprodeji registrovali tu IDN správnou verzi. Popřípadě i výhodné alternativy, které by se daly dobře zpeněžit v budoucnosti. Prostě by zneužili toho, že mají třeba doménu například uver.cz (uvěř) a zaregistrovali by si jak doménu uvěř.cz, tak i úvěr.cz. Tu finanční by pak s pěkným ziskem prodali…

V IT byznysu se orientujete velice často. Máte nějaký přehled o názorech lidí na IDN domény?
Když padl na Domain Day 2 dotaz, kdo podporuje IDN domény, tak včetně mě se tam přehlásili 2 lidé. Samozřejmě o tomto kroku nebudou rozhodovat běžní lidé, za jejichž názor se ale dá dobře schovat. Jenomže právě lidé, kteří budou o IDN doménách rozhodovat, je většina zatím proti, i když mám echo o tom, že poptávka ze strany registrátorů stále roste, s tím jak klesá počet přijatelných volných domén.

Ovlivnilo by to trh s doménami? Mnoho lidí by čekalo na přívětivou šanci zaregistrovat doménu nějaké slavné firmy, či slavného portálu a tu by se pak snažili prodat za velké ceny.
Ze začátku by byl megaboom. Okamžitě by se na Webtrhu objevily stovky IDN domén na prodej za obrovské ceny a často nevalné kvality. Stačilo by si ale počkat jeden rok a to co by se nabízelo za stovky tisíc by šlo za reg free. Správný spekulant by ale počkal, stejně tak i kupci.

Již dnes existuje mnoho protikladů, které jasně ukazují na možné problémy. Jedním z nich je například záměny některých znaků. Dá se podle Vás tento problém nějak vyřešit?
Pokud bude v ČR zavedená IDN tak počítám, že jen na české znaky. Co se týká finančních institucí, či podobně choulostivých domén, tak ti by určitě v zájmu ochrany svých klientů v předregistraci tu správnou českou variantu zaregistrovali.

Jak to vidíte se zareagováním doménových spekulantů? Vrhnou se po českých IDN doménách?
Určitě. Je to dobrá investiční příležitost. Budoucí generace, které budou v IDN vyrůstat už dnešní problémy nebudou chápat. Přijde jim samozřejmé používat IDN domény stejně jako nám používat dneska diakritiku. Podle mě přijde doba, kdy bude mít IDN doména větší hodnotu než její neIDN verze.

Co bude dělat NIC CZ. Bude IDN protlačovat dopředu?
Zatím se úspěšně schovávají za názor odborné veřejnosti. Pokud nebudou tlaky zevnitř nebo z venčí (EU), tak podle mě se jen budou tvářit, že něco dělají.

Děkujeme Vám za rozhovor a přejeme příjemný zbytek dne.
Vám taky.

[poll id=”33″]

Více o doménách s diakritikou si můžete přečíst například na stránce háčkyčárky.cz. Již brzy připravujeme další rozhovory.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru