Dnes vyšlo 15 článků

Italské supermarkety dávají neprodané jídlo těm, kteří ho potřebují

Podle OSN pro výživu a zemědělství by jídlo, kterým v současné době Evropa plýtvá, mohlo nakrmit 200 milionů lidí. Italská vláda v drtivé většina podpořila novou řadu zákonů zaměřených na snížení plýtvání obrovského množství jídla. Návrh zákona prošel přes 181 senátorů a bude podporovat supermarkety, které chtějí darovat jídlo na charitativní účely.

V Itálii se každoročně vyhodí 5 milionů tun potravin, přičemž cílem tohoto zákona je snížit číslo alespoň o 1 milion tun. Ministři uvedli, že potravinový odpad stojí italské firmy a domácnosti více než 12 miliard eur ročně (což je 1 procento HDP Itálie). I zemědělci mohou darovat neprodanou produkci charitě, aniž by jim vznikly dodatečné náklady.

shopping-1232944_1280

V Itálii byl schválen nový zákon, který má snížit plýtvání jídla. Zdroj: Pixabay

Velká změna v zákoně o jídle nastala před třemi měsíci, kdy italský nejvyšší soud rozhodl, že krádež menšího množství jídla kvůli hladu není zločin. Čím víc podnik daruje jídla charitě, tím menší poplatky bude mít za odpadky. Restaurace budou nabízet sáčky, ve kterých si lidé mohou odnést domů jídlo, které v restauraci nedojedli.

Podle organizace OSN se promrhá v celé Evropě 40 % všech potravin. V rámci celého světa je toto číslo nižší, a to jedna třetina. Podobným opatřením se začínají věnovat i další země, například Francie a Indie.

Francouzským majitelům supermarketů hrozí pokuta do výše 75 tisíc eur, pokud nemají podepsanou smlouvu s charitami na darování jídla. V Indii dala jedna restaurace na ulici veřejnou lednici, ze které si lidé mohou brát jídlo.

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru