Tisková zpráva: IT dravci se slétají na ministerstvo obrany!

Nebývalý ruch panuje v těchto týdnech kolem informačních systémů ministerstva obrany. Z rozhodnutí ministra zpracovává Agentura komunikačních a informačních systémů za armádu analýzu, která má navrhnout nejvhodnější varianty při realizaci správy a provozu počítačových technologií.

Šetření nebo nové výdaje?

Proslýchá se, že účelem celé akce je pod záminkou úspory nákladů na IT, snaha lobbingu velkých nadnárodních firem nahradit funkční systémy českých dodavatelů, do kterých resort investoval v minulých letech. Přitom jejich služby předčí svou pružností a spolehlivostí velké nadnárodní společnosti.

Ani jedna z nich totiž nedodává pouhé „krabice“. Naproti tomu pokusy o implementaci systémů určených především pro výrobní prostředí komerčních firem a jejich úpravy pro potřeby veřejné správy se, i přes jejich vysoké pořizovací a provozní náklady, příliš neosvědčily. I proto jsou tyto systémy ve veřejné správě na ústupu.

Místo úspor zmatek

Současná situace připomíná stav, kdy byl před několika lety podobným způsobem nahrazen na MPSV do té doby funkční systém výplaty sociálních dávek české společnosti OKsystem.

Pochybná dvoumiliardová zakázka, kterou ÚOHS přikázal ukončit, uvrhla resort do technického a právního zmatku. Dlouhodobě kritizovaný kontrolním výborem poslanecké sněmovny byl i další mnohamiliardový projekt státní pokladny v gesci ministerstva financí.

Navíc dle zmiňované uniklé připravované informační zprávy se, podle nejmenovaného zdroje, chystá tato celá výměna klíčových systémů spojit s nákupem hardwaru a softwarových programů, čímž by se celý případný tendr stal ještě více megalomanským a netransparentním. Uvidíme, zda se na resortu právě nerodí další IT bublina z nikdy nenaplněných velkých slibů. Na MO už jedna před časem praskla: Štábní informační systém.

Kontakt:

Michaela Čapková

redaktorkamisa@gmail.com

Zdroj: ČTK/Protext

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru