iRobot Roomba 980 první robotický vysavač vybavený mobilní appkou

Jeden z nejznámějších výrobců robotických vysavačů nedávno uvedl na trh nový model iRobot Roomba 980, který jsme si mohli sami na vlastní kůži vyzkoušet.

Nový model iRobot Roomba 980 vychází ze staršího předchůdce Roomba 880. Kromě nových zajímavých funkcí přichází také s vyšším výkonem (disponuje až 5x výkonnější motorem), ale umožňuje ovládání vysavače jen za pomocí vašeho chytrého telefonu (anebo tabletu).

V horní části má robotický vysavač Roomba 980 kameru, která s pomocí nového systému navigace iAdapt 2.0. a vizuální lokalizace vSLAM (vizuální, simulační, lokalizační a mapovací technologie) si dokáže tento chytrý vysavač vytvořit v paměti virtuální mapu místnosti a vyhodnotit nejefektivnější vysátí všech částí vašeho bytu. Robotický vysavač tak nechodí po místnosti „chaoticky“ jako jiné modely chytrých vysavačů. Což také značně zkrátí dobu samotného vysávání místnosti a šetří energii.

Systém se skutečně chová tak, že máte pocit, že robot skutečně „vidí“. Jakmile se v některé části místnosti objeví nějaké nečistoty, drobky či jiný nepořádek, iRobot Roomba 980 si to bez zaváhání namíří rovnou k tomuto smetí a nedá mu jedinou šanci na útěk.

Systém nové Roomby 980 umí detekovat i to, na jakém povrchu se právě nachází a uzpůsobit tomu také styl vysávání. V případě, že se dostane na koberec, automaticky zvýší sací výkon pro lepší výsledky čištění (tzv. Carpet Boost) a pomůže vám tak zbavit váš koberec nečistot. Roomba 980 využívá k vysávání unikátní bezštětinové válečky s univerzálním systémem AeroForce, který využívá jak vysoký sací výkon, tak kombinace rotujícího bočního kartáčku a dvojici proti sobě rotujících gumových kartáčů.

irobot_roomba_980_6

Bude vám připadat, že vysavač skutečně „vidí“.

O odstranění mikroskopických částečků prachu a alergenních látek se pak postará HEPA filtr. Bohužel, ani nová Roomba však nezvládá koberce s vysokým vlasem, zde má zkrátka iRobot Roomba 980 ještě značné rezervy.

Novinkou jsou propracované a mnohem elegantnější tzv. virtuální stěny s novou funkcí „Halo mód“ pro ochranu například misek se žrádlem pro domácí mazlíčky do vzdálenosti 1,2 m od virtuální stěny.

Virtuální stěny jsou v balení dvě a pomohou vám ochránit váš robotický vysavač proti například pádu ze schodů. Jednoduše s jejich pomocí vymezíte, kam nemá vysavač vstupovat.

irobot_roomba_980_7

iRobot Roomba je naprosto bezpečný.

Online komunikace přes mobilní appku

Roomba 980 je prvním robotickým vysavačem, který umí komunikovat online. Stačí mít doma WLAN síť a novou Roombu budete moci ovládat na dálku pomocí vašeho smartphonu či tabletu. Stačí si stáhnout doprovodnou aplikaci a spárovat ji s vysavačem. První spárování je velice snadné. Aplikace vás přesně bude navigovat krok za krokem a vysvětlí vám, jak máte postupovat. Ke stažení je z iTunes i Google Play.

irobot_roomba_980_1

A ovládat můžete svého uklízecího parťáka přes mobilní aplikaci.

Datum prvního spárování se pak v aplikaci zapíše do kolonky „narozeniny robota“. Ano, čtete správně, tato položka skutečně je dostupná v nastavení. Vy tak se svým robotem můžete každý rok oslavit vaše společné soužití.

Po spárování s vaším chytrým zařízením můžete vysavač nastavit dle vašich požadavků a určit si přes telefon, jak často má váš vysavač vysávat – jestli každý den, nebo jednou za týden či jen v určité dny v týdnu. Stejně tak přes telefon můžete zkontrolovat, zda už není plný koš vysavače a je třeba jej brzy vyměnit.

Aplikace vyhodnotí různé statistiky

Na své si přijdou také milovníci různých statistik, kteří budou doslova slintat blahem.

irobot_roomba_980_10

Vysaje i tam, kam se jiné vysavače nedostanou.

V aplikaci se dozvíte například, kdy naposledy jste s vaším vysavačem váš dům vysávali, jak dlouho vysavači trval poslední úklid, kolik metrů čtverečních najezdil či kolikrát byla využita funkce „Direct Detect“, která vysloveně vyhledává nečistoty na zemi. Aplikace vám dá všechny potřebné informace o historii úklidů, a případné nutné údržbě vysavače či jeho součástí. Zkrátka pro milovníky všemožných údajů je tohle ráj na zemi. Pro nás běžné uživatele postačí vědět, že vysavač má plný koš.

Přes telefon si můžete nastavit nejen okamžité vysávání, ale i přesné časy během týdne, kdy má iRobot Roomba 980 začít vysávat.

Výdržnost baterie

Pokud vás zajímá, jak dlouho vydrží baterie vašeho nového uklízecího parťáka, tak jsou to 2 hodiny. Ano, 2 hodiny zvládne iRobot Roomba 980 vysávat. Před vybitím baterie se tento chytrý vysavač vrátí do dokovací stanice a po opětovném dobití se vrátí. Vysavač se opět pustí do úklidu a vysaje zbytek podlahy. To dosavadní modely moc neuměly.

irobot_roomba_980_2

Je působivým elegantním designem.

Cena chytrého vysavače

I přes všechny zmíněná pozitiva zůstává hlavní nevýhodou iRobot Roomba 980 stále dosti vysoká cena, která se pohybuje kolem 27 000 Kč (26 989 Kč), což je za vysavač docela hodně. Na druhou stranu, se kterým vysavačem můžete slavit společně narozeniny?

Obsah balení iRobot Roomba 980

  • chytrý robotický vysavač
  • nabíjecí stanice a zdrojový kabel
  • náhradní HEPA filtr
  • náhradní boční smetáček
  • 2x virtuální zeď
  • český manuál

Komentáře

Nahoru