Dnes vyšlo 15 článků

Iráčtí aktivisté na sociální síti karikují IS. Část musela emigrovat

Patnáctičlenná skupina Iráčanů před osmi měsíci založila komunitní stránku na největší sociální síti a pravidelně publikuje karikatury kritizující poměry v jejich rodné zemi. Skupina zvaná Daaafish projevuje své názory na Facebooku a dává najevo, co je jejím cílem. Její facebooková stránka má na 91 tisíc odběratelů.

Iráčtí aktivisté se zaměřují na různé problémy jejich rodné země, a to také na korupci a sektářské násilí.

Cartoon_01

Daaafish zveřejňuje karikatury na Facebooku

 „Motivuje nás láska k vlasti. V posledních třiceti letech se tu odehrála spousta špatných věcí. A pokud s tím něco nezačneme dělat, nezmění se to,“ prozradil jeden z členů skupiny na serveru MiddleEastEye.

Skupina ve svém boji používá silné zbraně, které ovládá velice dobře. Humor a kresbu. Jejich tvorba by se dala částečně chápat jako protipropaganda, neboť reagují na idylické obrázky ze života na území Islámského státu. Nicméně skupina Daaafish se k realizaci své tvorby inspiruje ve zkušenostech svých přátel a obyvatel daného území.

Cartoon_03

Ženská policie Islámského státu u ostatních žen hlídá, zda nosí černé rukavice na veřejnosti.

Pakliže ženy nenosí černé rukavice, jsou potrestané hryzáním odhalených prstů. Daaafish dokonce získal svědectví, že ženská policie nosí umělý chrup s ostrými zuby pro zvýšení utrpení svých obětí.

CRT042

Další ilustrace skupiny Daaafish

Členové skupiny Daaafish se obávají o svou bezpečnost, a proto spousta členů emigrovala z Iráku. Nicméně v cizině se zase obávají, zda je jejich rodina v pořádku.

„Romantické období digitálního odporu skončilo před pěti lety. Současné technologické překážky a možnosti sledování snižují bezpečnost,“ podotkla Miriyam Aouraghová, antropoložka z Westminsterské univerzity.

Zdroj / Foto: Middle East Eye

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru