Dnes vyšlo 15 článků

iPhone oslavil 10. narozeniny

Steve Jobs dne 9. ledna 2007 představil úplně první iPhone, který popsal jako zařízení tři v jednom. Jednalo se o širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním, revoluční mobilní telefon a průlomové internetové komunikační zařízení. Ale od svého prvního odhalení prošel iPhone nemalými proměnami.

Chytrý telefon nesoucí název iPhone by se dal označit jako symbol technologického průmyslu, který udělal ze společnosti Apple jednu z největších společností na světě. Dokonce se spekuluje, že iPhone je nejvýnosnější produkt vůbec. Pojďme se podívat na to, jak se iPhone v průběhu deseti let změnil.

iPhone (2007)

iPhone spatřil světlo světa poprvé v roce 2007, čímž položil základy pro moderní smartphone. iPhone měl rozvržení ikon v mřížce, tradiční home button a dotykový displej. Ačkoliv byl telefon připraven pro internet, stále postrádal řadu klíčových funkcí včetně 3G připojení a App Storu.

iphone-01

Zdroj: The Verge

iPhone 3G (2008)

Další iPhone byl představen v roce 2008. Už disponoval App Storem, a tak vývojáři mohli vytvářet vlastní aplikace. iPhone 3G měl také 3G připojení, e-mail a GPS navigaci.

iphone-02

Zdroj: The Verge

iPhone 3GS (2009)

První „S“ model iPhonu nabízel spíše iterativní vylepšení než nové funkce. Zlepšila se především rychlost. Rozměry byly stejné jako u předchůdců. A uživatelé mohli konečně kopírovat a vkládat text.

iphone-03

Zdroj: The Verge

iPhone 4 (2010)

V tomto roce došlo k výraznému redesignu zařízení, kdy se Apple přiklonil k použití skla a nerezu. iPhone 4 získal obdélníkový vzhled se zaoblenými rohy a v té době představovat nejtenčí smartphone na světě. Apple jako první použil Retina displej a přední kameru pro videohovory. iPhone 4 už měl iOS 4, který podporoval multitasking.

iphone-04

Zdroj: The Verge

iPhone 4S (2011)

V roce 2011 byla představena pátá generace, která byla vzhledově totožná s předchozí generací. Nicméně iPhone 4S už měl hlasovou asistentku Siri, čímž Apple tehdy předběhl svou dobu. iPhone 4S získal také nový 8megapixelový fotoaparát a přepracovanou anténu opravující problémy s připojením, které trápily iPhone 4.

iphone-05

Zdroj: The Verge

iPhone 5 (2012)

V roce 2012 proběhl druhý velký redesign, kdy byl displej zvětšen na 4 palce. iPhone 5 už byl z hliníku, čímž byl odolnější a lehčí. A navíc představil reverzibilní konektor Lightning, který nahradil starý 30pinový port.

iphone-06

Zdroj: The Verge

iPhone 5C (2013)

V roce 2013 Apple představil dvojici nových iPhonů. Levnější byl barevný iPhone 5C, který měl podobné specifikace jako předchozí iPhone 5.

iphone-07

Zdroj: The Verge

iPhone 5S (2013)

iPhone 5C je dražší bratranec modelu 5S, který si udržel téměř identický design jako iPhone 5. Ale byly přidány barevné varianty. Tlačítko home button uměl rozpoznávat otisky prstů. Zařízení mělo první 64bitový procesor. Dále byl vydán iOS 7 s plošším a čistším vzhledem.

iphone-08

Zdroj: The Verge

iPhone 6 a 6 Plus (2014)

V roce 2014 Apple představil 4,7palcový iPhone 6 a 5,5palcový iPhone 6 Plus. Oba telefony měly nový design, podporu NFC mobilních plateb, rychlejší procesor a lepší kamery.

iphone-09

Zdroj: The Verge

iPhone 6S a 6S Plus (2015)

iPhone 6S a 6S Plus dostaly tvrdší hliníkový obal méně náchylný k ohybu. Novou funkcí je 3D Touch, tedy displej citlivý na tlak.

iphone-10

Zdroj: The Verge

iPhone SE (2016)

Začátkem roku přišlo překvapení v podobě iPhonu SE se vzhledem stejným jako iPhone 5S, ale novějším a rychlejším hardwarem.

iphone-11

Zdroj: The Verge

iPhone 7 a 7 Plus (2016)

V loňském roce Apple představil iPhone 7 a 7 Plus. Přišla s redesignem a provedla výrazné změny, například model Plus získal duální fotoaparát. Oba modely jsou odolné vůči vodě a pádu.

iphone-12

Zdroj: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru