Dnes vyšlo 15 článků

iPhone je nejvíce sociálním zařízením

iPhone je nejvíce sociálním zařízením

Mobilní web je více sociální než desktopový a mezi mobilními zařízeními je nejvíce společenský iPhone. Tedy aspoň podle nových poznatků a v pondělí zveřejněných rozsáhlých studiích sociálního chování ze ShareThis. Studie srovnávaly miliardy společenských akcí a interakcí mezi stolním počítačem a mobilním webem, aby bylo možné určit, která platforma více podněcuje sociální činnost.

V ShareThis monitorovali po dobu 30 dní 4,9 miliard sociálních signálů na desktopovém webu a postavil je proti 1,2 miliardám signálů z mobilního webu. Ve snaze pochopit, jak se liší ovládání od obrazovky k obrazovce, zkoumali nuance v chování při sdílení. Chtěli získat odpovědi na tyto otázky:

  • Na jakých zařízeních se lidé chovají více sociálně?
  • Jak lidé využívají sociální sítě napříč různými zařízeními?
  • Jaký druh obsahu lidé sdílí na desktopech a jaký prostřednictvím mobilu?
  • Kdy v průběhu dne jsou lidé na desktopech a na mobilech více sociální?
  • Která zařízení nejvíce podněcují ke sdílení?

Tak nejdříve jak často během dne lidé používají desktopová zařízení (PC, Mac) a mobilní zařízení (iPhone, iPad, Android smartphony nebo tablety)?

Cross-Device-Study-23

Přestože se v celé společnosti projevuje trend mobilních zařízení, desktopové aktivity stále představují velkou část z denní online aktivity. Od rána využití desktopů roste a maxima dosahuje mezi devátou hodinou ranní a třetí hodinou odpoledne. Od tří hodin se používání stolních počítačů snižuje a kolem sedmnácté hodiny dosahuje nejnižší hodnoty. To je totiž pravděpodobně doba, kdy lidé vyzvedávají své děti nebo jsou na cestě z práce. Od sedmnácti do dvaceti hodin využití stolních zařízení opět stoupá. Pak s vyššími nočními hodinami klesá, jak chodí lidé postupně spát.

Na ShareThis se pochopitelně již podle názvu hodně starají o sdílení. Takže se už konečně pojďme bavit o tom, jak jsou na tom lidé se sdílením a sociálním chováním na různých zařízeních. Jak bylo uvedeno výše, sdílení na mobilních zařízeních je výrazně častější než na stolních počítačích. Kromě toho, jak uvidíte dole, je nejčastěji používaným mobilním zařízením pro sociální sdílení iPhone.

Cross-Device-Study-241

Při mobilním sdílení dominuje Facebook, Twitter a Pinterest. Facebook ve skutečnosti představuje asi 60% mobilního sdílení a Pinterest je mobilně zastoupen asi 3x více než na desktopu. Naopak například takový Reddit mnoho lidí mobilně nepoužívá.

Cross-Device-Study-25

A jak se lidé vlastnící iPhone pohybují na sociálních kanálech během dne? Nejvíce dominující je pochopitelně Facebook s trvale vysokou použitelností po celý den. Další hodně zastoupené kanály jsou Twitter a Pinterest.
Je zajímavé srovnat to se sociálními činnostmi na iPadu. Tam nejvíce po celý den dominuje Pinterest, následovaný je pak Facebookem a Twitterem. Pinterest vykazuje nejvyšší aktivitu příspěvků v noci, zatímco na Facebooku a Twitteru jsou uživatelé aktivní v ranních hodinách.

Cross-Device-Study-26

A proč je Pinterest tak silně zastoupen na iPadu? Prohlíží si lidé na větších a menších obrazovkách jiný typ obsahu? Srovnejme to, co lidé sdílí na Facebooku přes iPhone, a to, co sdílí na Pinterestu přes iPad. Na Facebooku vedou kategorie rodina & rodičovství, umění & zábava, zdraví, technologie a vláda. Na Pinterestu se lidé nejvíce zajímají o jídlo & pití, rodina & rodičovství, móda & krása, dům & zahrada a zdraví.

Zajímavé na tom je, že velikost obrazovky zařízení tedy opravdu má významný dopad na typ obsahu, který lidé hledají a sdílejí. V případě iPadu si lidé prohlížejí spoustu receptů, módních trendů a tipů pro dům a zahradu. Všechno je to obsah, který zahrnuje více grafiky, která je na větším displeji lépe vidět. Na iPhonu lidé komunikují se svými přáteli, poslouchají hudbu a čtou aktuální zprávy, více se spoléhají na Facebook.

Zdroj: blog.sharethis.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru