Dnes vyšlo 1 článků

iPhone jako průmyslové řídící zařízení? Proč ne…

iPhone jako průmyslové řídící zařízení? Proč ne…

Ve dnešním článku zabrousíme do poněkud netradičního tématu a to využití běžných mobilních technologií při monitorování a řízení průmyslu. Chytré telefony či tablety spotřební třídy se rychle stávají běžnou součástí rozšíření průmyslových sítí a dovolují jak monitorování, tak dokonce i řízení různých procesů. Proč je jejich využití natolik efektivní?

Představte si, jak se u snídaně, vedle čtení e-mailů, bezdrátově připojíte k síti svého průmyslového podniku a zkontrolujete, jak běží nějaký proces – třeba výroba kartonu v papírně. V případě potřeby se budete moci přihlásit a pomocí tohoto zařízení tento proces i řídit.

Celá tato myšlenka je poněkud fascinující a možná i trochu děsivá. Skutečnost, že toto rozhraní je možné realizovat přes internet, a to bezdrátově a s využitím komerčně dostupných prostředků, staví zaběhnuté pořádky v oblasti průmyslových sítí na hlavu.

Chytré telefony a tablety, bez ohledu na výrobce, jsou obrovsky výkonné a představují užitečný nástroj pro prodloužení průmyslových sítí. Jenom pro iPhone je momentálně k dispozici více jak 500 000 aplikací, takže vás možná nepřekvapí, že některé zasahují i do průmyslu. Počet aplikací pro Android není o mnoho menší.

Využití mobilních technologií však není ničím novým. Dříve, pokud došlo k určité události, se využívala rozhraní pro zasílání automatických zpráv na mobilní telefony. Ty byly zvláště oblíbené u aplikací, jako je např. alarmový systém. Toto využití se doposud používá.

Dnešní aplikace jsou však nesrovnatelně sofistikovanější – jakmile je celý systém připojen k internetu, můžeme s ním provádět prakticky cokoliv a odkudkoliv. V souvislosti s pronikáním technických nadšenců do sféry výroby lze předpokládat, že tyto možnosti budou v budoucnu samozřejmostí.

 Lepší mobilita

Většina velkých dodavatelů řídících systému již nabízí určité možnosti rozhraní HMI (Human Machine Interface, tzn. rozhraní mezi člověkem a strojem) pro mobilní pracovníky, avšak pouze v areálu závodu. Navíc zařízení, která je možno používat přímo v areálu musí být odolnější než klasické spotřební produkty. V porovnání se zařízením jako je iPhone, iPad či ostatními chytrými telefony a tablety jsou tato zařízení neskladná, težká a drahá.

Přestože tyto zařízení nemají potřebnou certifikaci pro použití v nebezpečném prostředí, jejich zastánci tvrdí, že každé zařízení nepotřebuje schopnost pracovat na jakémkoliv místě ropné rafinerie. Ve většině aplikací jsou spotřebitelská zařízení více než dostatečná a jejich všudypřítomnost umožňuje, aby je mohl mít každý.

Osvědčí se v praxi?

Jen čas ukáže, zda výkon v síti splní očekávání zákazníků. Každý uživatel chytrých telefonů už se setkal se zdlouhavým načítáním stránek, nebo dokonce s nefunkčností sítě. Ikdyž se technologie Wi-Fi a mobilní sítě zlepšují, konektivita v určitých místěch není uspokojující.

Přesto jsou jejich možnosti velmi zajímavé. Skutečnost, jak jednoduché je připojení ke cloudu s chytrými telefony a tablety, znamená, že tyto informace mohou být dostupné jednoduchým a bezpečným způsobem, kdykoli a kdekoli budou třeba.

Kombinace využití cloudu a spotřebních zařízení přinaší nové možnosti pro průmyslové, energetické a další trhy.

Komentáře

Nahoru