Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Proč vsadit na zámkovou dlažbu?

Ať už stavíte nový dům nebo rekonstruujete, možná vám dělá starosti venkovní dlažba. V případě stavby je nutná, ale pokud vypadá příšerně nebo je v havarijním stavu, měli byste ji také vyměnit. Kazí totiž celou estetiku a hodnotu vašeho domova. A jednoduchým způsobem, jak tenhle problém vyřešit, je vsadit na do sebe zapadající zámkovou dlažbu.

Používá se prakticky všude – v interiérech i exteriérech. Někdo ji má v kuchyni, koupelně, někdo v garáži, před domem, na terase, jako cestičku či na obchodních a průmyslových plochách. Speciální protiskluzové typy se používají také v okolí bazénů.

Zvládnete ji položit sami

Zámkové dlažby mají několik výhod oproti jiným řešením. Hlavním plusem je jejich snadné použití. Nepotřebujete žádné lepidlo a vlastně ani odborné znalosti. Stačí mít k dispozici čistý povrch, kam ji chcete naskládat. Je to důležité, protože pokud by pod ní byly nečistoty, nebyla by rovná. Pak ji jen začnete vsazovat do sebe. Využijete tu znalosti z dětství, když jste skládali puzzle. Tohle je podobné, takže to zvládnete bez odborné pomoci.

Zámková dlažba se pokládá na vrstvu písku, není nutné žádné lepidlo ani cement. Tím, jak jsou dlaždice zasazené do sebe, pevně drží. Navíc mezi nimi snadno projde voda, která se pak vstřebá do země a nenarušuje dlaždice.

Výhodou je taktéž odolnost a snadná omyvatelnost. Stačí vzít hadici ze zahrady a vodou dlažbu omýt. Většiny nečistot se zbavíte. U jakého jiného materiálu by to šlo? A pokud to nepůjde, prostě těch pár poškozených nebo špinavých dlaždic nahradíte novými.

Stejně snadné je to v případě, že máte pod dlažbou například potrubí, které potřebujete opravit nebo vyměnit. Stačí oddělat pár dlaždic, vyměnit trubku, a vrátit je zpátky.

Jak vypadá zámková dlažba

Většina lidí si pod názvem zámková dlažba představí ten na městských chodnících často vídaný typ „íčko“. Je zřejmě nejčastější, dostupné v mnoha barvách, ale upřímně také nejnudnější. Existuje spousta hezčích provedení jiných tvarů. Všechny se do sebe dají hezky poskládat a tvořit s nimi dlažbu je snadné a efektní. Existují dokonce úplně atypické tvary, které se tváří jako kameny nebo dřevo.

Jednou z nejúžasnějších vlastností zámkové dlažby je její univerzálnost. Můžete si vybrat různé typy, barvy nebo textury a vytvořit si kolem svého domu hezké vzory. Představte si třeba mozaiku loga svého oblíbeného sportovního týmu. Ano, i tohle šikovné ruce a trocha fantazie dokáží stvořit.

1

Pěkné, že? Líbilo by se vám mít něco takového před vlastním domem? Tak se trochu porozhlédněte na trhu a rozhodněte, co by pro vás bylo nejlepší. Začít můžete například na www.vavbuilding.cz, kde nabízí jak klasickou zámkovou dlažbu, tak atypické formy. Třeba tam najdete nějakou inspiraci.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru